Ekonomi

Yeni Ekonomi Programı (YEP) Açıklandı! Büyüme Tahmini Düşürüldü..

Yeni ekonomi programına ilişkin yapılan açıklamalar neler? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak YEP' e yönelik hangi açıklamalarda bulundu? İşte merak edilen soruların cevapları...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programını (YEP) açıkladı. Önceki sunumda Türkiye’nin büyüme tahmini yüzde 5 olarak açıklanmıştı. Bugün yapılan açıklamada ise Türkiye’nin yüzde 0,3 büyüyeceği tahmin edildi. 2021 yılı için yapılan işsizlik ve enflasyon tahminleri de yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Covid-19′ un etkisiyle ekonominin 2020’de büyüme tahmininin yüzde 5 den yüzde 0,3′ e düştüğünü açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak yaptığı açıklamada ‘yeni normal’ e vurgu yaptı. Yeni normalden bahsederken kastedilenin ne olduğunu belirtti. Covid-19 salgın sürecinden sonra dünya sosyo-ekonomik bir değişimle karşı karşıya kaldı. Ekonominin işleyişi yeniden şekillendi. Dünyada ekonominin gereken uyumu gösterebilmesi için hizmetlerin hayatın her alanına temas etmesinin yanında, bir zorunluluk olarak karşımıza çıktı. Bu zorunluluklara en doğru yanıtı vermek için yeni normale uyum sağlamak ikinci hedef olacak. Üçüncü tema ise yeni ekonomi. İhracata dayalı ve kapsayıcı bir kalkınma modeli oluşturmak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı giriş konuşmasının ardından işsizlik, büyüme ve enflasyon gibi yeni ekonomik tahminleri sıralamaya başladı.

İŞSİZLİK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2020 yılında işsizliğin yüzde 13,8 olarak tahmin ettiklerini belirtti. Bir önceki dönemde ise 2020 sonu işsizlik tahmini için yüzdeyi 11,8 olarak söylemişti. 2021 yılında ise işsizliğin yüzde 10,6 olması bekleniyordu fakat bu rakam şuan yüzde 12,9 olarak güncellendi.

ENFLASYON

Bakan Berat Albayrak’ ın bir önceki sunumunda yüzde 8 olarak açıkladığı enflasyon beklentisi 2020 sene sonunda yüzde 10,5′ e yükseldi. Bununla beraber 2021 enflasyon beklentisi yüzde 6′ dan 8′ e, 2022 enflasyon beklentisi yüzde 4,9′ dan yüzde 6′ ya çıkarken, 2023 sene sonu beklentisi yüzde 4,9 olarak açıklandı.

BÜYÜME

Bakan Berat Albayrak’ın ikinci Yeni Ekonomik Programda yüzde 5 olarak açıklanan 2020 yıl sonu büyüme beklentisi bugün yapılan açıklamada yüzde 0,3 olarak güncellendi. 2021 yıl sonu büyüme beklentisi yüzde 5′ ten yüzde 5,8′ e çıkarken, 2022 yıl sonu büyüme beklentisi yüzde 5 oranında değişmeyerek sabit kaldı. Yapılan sunumda 2023 yıl sonu büyüme beklentisi yüzde 5 olarak açıklandı.

KUR TAHMİNİ

Milli gelir üzerinden yapılan dolar kurundaki revizeler ise grafikte gösterildiği gibi gerçekleşti;

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı