$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Yen endişesi küresel piyasaları sardı

Yen endişesi küresel piyasaları sardı
  • 02.05.2016 09:58:25
  • 740 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Yen endişesi küresel piyasaları sardı, global piyasalar yeni ayın ilk işlem gününe yen endişesi ile girdi. Asya borsaları, dolar kurunun yen karşısında tekrar son 18 ayın en düşük seviyesini görmesi üzerine düşüş kaydetti. Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.4 düşerken, Japon Nikkei endeksi de yende yaşanan hızlı artış üzerine yüzde 3.6 düştü. Çin ve Hong Kong‘da piyasalar bugün tatil dolayısıyla kapalı kalacak.

Haftasonu Çin’den açıklanan verilerde imalat sektöründe aktivitenin Nisan ayında üst üste ikinci ay arttığı görülürken, bu artışın hafif kalmasından dolayı son dönemlerdeki ekonomik toparlanmanın ne kadar sürdürülebilir olduğuna dair soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Yen, dolar karşısında 18 ayın zirvesini yaptı

Yen bugün dolar karşısında 18 ayın zirve seviyesini görürken, Japon yetkililerin duruma müdahale etme konusunda sabırlarını da test ediyor.

Japonya para birimi yen ABD Doları karşısında cuma günü gördüğü 106.27 seviyesinin de altına inerek 106.14 yenden işlem gördü. Euro ise daha yatay bir seyirle 122.00 yen olurken, Cuma günü gördüğü son üç yılın en düşük seviyesi olan 121.66 yenden çok uzaklaşamadı.

Japonya’da yerel medya haftasonu Maliye Bakanı Taro Aso‘nun yenin güçlü seviyesinden dolayı rahatsız olduğunu ve bunun aşırı derecede endişe verici olduğunu söylediğini belirtti.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, ABD‘nin aralarından Japonya’nın da olduğu 5 büyük ihracatçı ekonomiyi kur politikaları nedeniyle yeni bir izleme listesine almasının, Japonya’nın kur politikalarını sınırlamayacağını, gerektiğinde harekete geçmeye devam edeceklerini söyledi.

Aso yaptığı açıklamada, “ABD‘nin izleme listesi bizim kurlardaki hareketlere yanıt vermemizi sınırlyacak bir şey değil. Döviz piyasasında spekülatif tek yönlü hareketlerin işaretlerini görüyoruz. Bu spekülatif hareketlerin kalıcı hale gelmemesi için döviz piyasası trendlerini izlemeye devam edeceğiz ve gerektiğinde harekete geçeceğiz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ