EkonomiGündem

UniCredit, TCMB Faiz Artışına Gidebilir

İtalya’nın önemli bankaları arasında yer alan UniCredit yayınladığı raporda, Türk Lirası’nın yaşadığı değer kayıpları gelişmekte olan benzer ülkelere göre bir primle işlem görmeye başladığı zamanlarda, Merkez Bankası cesur bir politika tepkisi veriyor.

UniCredit Stratejisti Kiran Kowshik yayımladığı raporda, geçtiğimiz hafta Türkiye ile gelişmekte olan ülkeler arasında bu alandaki farkın, Merkez Bankası’nın tepki verdiği 1,40 puan seviyesine genişlediğine ve bu seviyenin daha önce Merkez Bankası’nı adım atmaya teşvik ettiğinin önemini vurguladı.

UniCredit’in raporuna göre, 2014 başlarında bu fark 2,8 puan seviyesine çıktığında faizlerin 300 baz puan artırıldığına vurgu yapılırken benzer şekilde 2017’de spread 6 puana çıktığında bu kez 400 puanlık bir sıkılaşma ile karşılık veriliyor.

25 Nisan’daki faiz kararı öncesinde genişleyen cari açık ve yükselen enflasyon nedeniyle Merkez Bankası’nın lira varlıkları desteklemek için adım atacağı beklentileri artıyor. Bu ayın başlarında dolar ve euro karşısında tarihi düşük seviyelere inen lira, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim kararı alındığını açıklaması ile yükseldi.

UniCredit, her ne kadar orta vadede lira konusunda olumsuz görüşünü korusa da liradaki kısa pozisyonda kar realizasyonu yapıp faiz kararına kadar beklemeye geçmiş durumda. Banka, piyasanın şu anda 75-100 baz puanlık faiz artışını fiyatladığını, lirada rallinin sürmesi için ise 125 baz puanlık faiz artışı yapılması gerektiğini savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı