Ekonomi

Türkiye ekonomisine sektörel güven 1,5 yılda en yüksek seviyelere ulaştı

Faiz oranlarındaki düşüş ve enflasyonun düşmesi, Aralık ayında sektörel güven endekslerinde önemli bir toparlanmaya ve önümüzdeki dönemde beklentilerin iyileşmesine yol açmıştır.

Ekonomik dengelemenin sağlıklı ilerlemesi ve beklentilerdeki iyileşme, hizmetler, perakende ve inşaat sektörlerindeki güven endekslerinde artışa neden olarak son bir buçuk yılda en yüksek seviyeye ulaşmıştır.

Türkiye ekonomisi, 2018 yılının ikinci yarısında yüksek kur oynaklığı, jeopolitik riskler ve diplomatik gerilimlerle darp edildi ve sonuç olarak yüksek enflasyon ve faiz oranları ile tüketici beklentilerini bozdu.

Ekonomi idaresi tarafından uygulanan bir dizi tedbir ve program, son beş ay içinde enflasyonda büyük bir düşüş ve faiz oranlarında 1.200 baz puan düşüşe yol açan ekonomik dengeleme dönemi başlatmıştır.

Üçüncü çeyrek büyüme verilerinde birbirini izleyen üç çeyrek dönemden sonra% 0,9 olan ekonomideki iyileşme işaretleri, sektörel ve tüketici güvenini artırmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) elde edilen verilere göre, hizmetler sektörü güven endeksi 20 ayın en yüksek seviyesini 93,2 puanla gördü. Hizmet sektörü güven endeksi Nisan 2018’de 97,1 puan, ancak Eylül 2018’de 75,7 puana geriledi. Merkez bankasının ardışık faiz indirimini takiben endeks son altı aydır yükselişte.

Perakende sektörünün güven endeksi Aralık ayında 102.6 puana ulaştı ve Mart 2018’den bu yana en yüksek seviyesini 102.6 puan gördüğü ve iktisadi faaliyetin ikinci yarısında yaşanan çalkantılı dönem nedeniyle 87 puanın en düşük seviyesine ulaştığı görüldü. geçen yıl.

Düşen faiz oranlarının doğrudan etkisini hisseden inşaat sektöründeki güven Aralık ayında da toparlandı. Endeks, enflasyon ve faiz oranlarındaki artış nedeniyle 49,8 puana kadar düştü, ancak 17 ay sonra 68,9 puana yükseldi ve Ağustos 2018’deki seviyeye geri döndü.

BEKLENTİLERDE İYİLEŞTİRME

Sektörel güven endekslerinin dökümü, gelecekteki trend beklentilerindeki artış eğilimini vurgulamaktadır. Önümüzdeki üç aylık dönemde, hizmetler sektöründeki talep beklentisinin 100,5 puan ile 17 ayın en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor.

Önümüzdeki çeyrekte perakende tedarikçileri için sipariş hacminin 100 puanın altında kalması beklenirken, iş hacminin ve cironun 101,8 puana ulaşması bekleniyor.

İnşaat sektörü için toplam istihdam beklentisinin 89.2 puanı bulması ve 21 ayda en yüksek seviyeye ulaşması beklenmektedir.

Aylık anket sonuçlarından hesaplanan sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değerlendirilmektedir. Endeks 100’den yüksekse sektörlerin mevcut ve gelecekteki beklentileri için iyimserlik göstermektedir.

Ülkenin istatistik yetkilisinin Çarşamba günü bildirdiğine göre, Türkiye’de Aralık ayında tüm sektörlere duyulan güven arttı.

Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü mevsimsellikten arındırılmış güven endeksleri Aralık ayında bir önceki aya göre sırasıyla% 2,% 1.4 ve% 7.9 arttı.

TÜİK’e göre, hizmet endeksi Kasım ayında 91,3’ten Aralık’ta 93,2’ye yükseldi.

Kasım ayında 101,2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi bu ay 102,6 iken inşaat sektörü güven endeksi 63,9’dan 68,9’a yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı