Ekonomi

Türkiye Ekonomisi 2019’da Öne Çıkıyor

Türkiye ekonomisi, spekülatif para birimi saldırılarının etkisiyle bir önceki yılın ikinci yarısında ivme kaybettikten sonra 2019’da yeniden dengelenmeye başladı.

Türkiye, dengeleme yolunda atılan adımlar ve mali saldırılara karşı müdahaleler sayesinde bu yılın üçüncü çeyreğinde büyüme yoluna yeniden girdi.

Geçtiğimiz Mart ayında yapılan yerel seçimlerin ardından Türkiye, 2023’te yapılacak bir sonraki seçimlere kadar ekonomisine öncelik vermek için kesintisiz dört yıllık bir dönem başlattı.

Finansal saldırılara yönelik müdahaleler, döviz kurundaki oynaklığı ve finansal piyasaları normalleştirmiştir.

Ekonomi, yılın ilk çeyreğinde yıllık% 2,3 ve ikinci çeyrekte% 1,6 daralarak yılın üçüncü çeyreğinde yıllık% 0,9 oranında genişledi.

Dördüncü çeyrek için öncü göstergeler de büyüme ivmesinin hızlanacağını göstermektedir.

İhracat ve turizm gelirleri güçlü seyrini sürdürmüş ve daha ılımlı bir yeniden dengeleme sürecini desteklemiştir. Küresel ekonomide korumacı önlemler ve büyük aktörler arasındaki ticaret savaşları gibi gelişmelere rağmen, Türk ihracatı artmaya devam etmiştir.

2019’un ilk yarısında 88,2 milyar dolar ile tarihi rekorlara ulaşan Türkiye ihracatı, yıllık% 1,8 artışla Ocak-Kasım döneminde 165,6 milyar $ ‘a yükseldi.

Ekim 2018’de% 25,24’lük on yıllık zirveye ulaşan enflasyon, döviz kurundaki istikrar, gıda arzındaki artış ve 2019’daki ithalattaki düşüş nedeniyle önemli ölçüde düştü.

Yılın başından bu yana enflasyon Ocak’taki% 20,35’ten Kasım’da% 10,56’ya neredeyse 10 puan düştü. Ekim, son üç yılda% 8.55 ile en düşük yıllık enflasyon oranını kaydetti.

Türkiye’nin turizm geliri Ocak-Ekim döneminde yıllık% 16 artışla 26.6 milyar $ ‘a yükselerek 36.4 milyon yabancı ziyaretçiyi çekti ve% 14.5 arttı.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, orta-yüksek teknoloji ve yüksek teknoloji sektörlerine öncelik veren stratejik sektörler için IVME (ileri, üretken, yerli, sanayi) bir finans paketi açıkladı.

Haziran ayında, Türkiye’nin 12 aylık cari işlemler dengesi 17 yılda ilk kez 538 milyon $ ile fazla verdi.

Ülkenin 12 aylık haddeleme fazlası Ekim ayı itibarıyla 4,33 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2019-2023 dönemini kapsayan ilk kalkınma planı da bu yıl yayınlandı. Plan, ülkenin GSYİH’sini 2023 yılına kadar 1.08 trilyon dolara çıkarmayı ve 226.6 milyar dolara ihracat yapmayı ve 4.3 milyon yeni iş ile işsizliği% 9.9’a indirmeyi hedefliyor.

Ülkenin yeni ekonomik programı, Dönüşüm başlıyor, 2020-2022 için 30 Eylül’de açıklandı. Hükümet, önümüzdeki üç yıl boyunca yıllık büyüme için% 5’lik bir hedef belirledi.

Türkiye’nin 9 Ekim’de terörle mücadele Operasyonu Barış Baharı’nı başlatması ülkenin dış politikası hakkında belirsizlik yaratmasına rağmen, ABD ve Rusya ile yapılan toplantıların olumlu sonuçları nedeniyle yerli varlıklar değer kazandı.

Yıla 90.500 civarında başlayan Türkiye’nin borsa Borsa İstanbul, Mayıs ayında 83.535 puana kadar düşerek Aralık ayında 114.000 puan ile en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar / lira döviz kuru bu yıl dalgalı bir seyir izlemiş, 2018 yıl sonu itibarıyla 5,30 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye, bir önceki Merkez Bankası valisi Murat Çetinkaya’nın temmuz ayında bankanın vali yardımcısı Murat Uysal ile değiştirildi.

Bu yılın başından bu yana, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini% 24’ten% 1.2’ye indirerek toplam 1.200 baz puan düşürdü.

Banka gelecek yıl para politikası komitesi toplantılarının sayısını 12’ye çıkaracağını açıkladı.

Türkiye, ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili’yi hedeflenen ihracat ülkeleri olarak ilan etti ve makine, otomotiv, İhracat Master Planı kapsamında elektrik ve elektronik, kimya ve gıda endüstrileri hedef sektörler.

Bir BM Kalkınma Programı (UNDP) raporu, ülkeyi ilk kez 2018 yılında insani gelişme endeksinde (İGE) 0.806 değerinde çok yüksek kalkınma kategorisinde sınıflandırdı. Türkiye 189 ülke ve bölgede 59. sırada yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı