GenelSon Dakika

Taze haşhaş otunun faydaları

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde özellikle salatalarda tüketilen yöreye özgü taze haşhaş otu yerli ürün tezgahlarında yerini aldı.

Bölgede izinli ekimi yapılan kışlık haşhaş bitkisinin taze yeşil yaprakları üreticiler tarafından seyreltilerek pazarda kilosu 5 liradan satılıyor.

Taze haşhaş otu üretimi yaparak pazara alternatif yeşillik ürün olarak piyasaya süren üreticilerden Süleyman Aygün, çok leziz olan taze haşhaş otu yapraklarının kendine has lezzetinden dolayı kısa sürede pazarda tercih edilen yeşillikler arasına girdiğini söyledi.

Aygün, “Haşhaş bitkisi topraktan boy attıktan sonra çetin kış şartlarına dayanıklı olduğu için açıkta yetiştirilmektedir. Özellikle salatası yapılan ve yemeklerin yanında da tüketilen haşhaş otunun ağrı ve sancıları giderici özelliği olduğu bilinmektedir” dedi.

Faydaları ise; Ağrı kesici, sancıları dindirici, ishali önleyici, uyutucu, uyuşturucu, öksürük kesici ve bağımlılık yapıcı özeliklere sahiptir. İlaç sanayinde kullanılır yumurta sarısı ve safran ile karıştırılıp iltihaplı yaralara yakı gibi konulur yine yumurta sarısı, safran, süt ve ekmek içiyle ateş üzerine karıştırılarak gut hastalığında ağrıyan yerlere konursa ağrıları keser.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı