$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Tarımda 10 milyar dolar kayıp

Tarımda 10 milyar dolar kayıp
  • 27.10.2015 16:01:44
  • 990 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Tarımda 10 milyar dolar kayıp, Türkiye’de ortalama 60 milyar dolar olan tarımsal milli gelirin, dolar kurunda yaşanılan yükselişlerden kaynaklı sektör maliyetlerine etkisi nedeniyle 45-50 milyar dolara gerilemesi tahmin edilirken, Dolar kurundaki yükselişin tarım sektöründe asgari olarak 10 milyar dolar gerilemesine neden olacak.

Türkiye Ziraatçılar Derneği‘nin (TZD) yayınladığı Tarım Sektörü 2015 Yılı Değerlendirmesi raporuna göre; 2015 bütçesinden çiftçiye doğrudan 10 milyar lira kaynak ayrıldı. Fakat kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) finansmanı, diğer müdahale alımları, kredi sübvansiyonu gibi kalemler de dikkate alındığında bu miktarın 13,1 milyar lirayı bulması tahmin ediliyor.

Türkiye’de gerçekleştirilen tarımsal harcamalarda dışa bağımlılık oranının yüksek olması sebebi ile üreticilerin döviz fiyatlarındaki dalgalanmalardan kaynaklı direk olarak zarar görmesine sebep oluyor. Dolar kurundaki yükselişden olumsuz yönde etkilenen çiftçiler en başda mazot, gübre, yem ve ilaç gibi ithal girdilerdeki artış nedeniyle desteğe ihtiyaç duyuyor.

Açıklanan rapora göre, bu talepler tüketicileri de ilgilendiriyor, çünkü girdilerdeki fiyat yükselişleri, yüksek aracı karlarıyla beraber tüketiciye katlanarak yansıyor.

Rapora göre, Dolar cinsinden tarımsal milli hasıladaki bu azalma sonucu tarım sektöründe kişi başına düşen milli gelir 2 bin 800 dolara kadar düşüş gösterdi. Türkiye ortalaması milli gelir ise 10 bin dolar civarında. Yani tarımsal nüfusun yaşam standardı kentsel nüfusun çok fazla altında kalıyor.

Tarım sektöründe senede ortalama 3,3 milyon ton mazot kullanımı gerçekleşiyor. Mazottan, yüzde 36,57 ÖTV  ve yüzde 15,07 KDV alınıyor. Bu rakamlar, çiftçiye bu yıl verilen 10 milyar liralık toplam desteğe yakın bir miktara denk geliyor. Yani salt mazottan alınan dolaylı vergilerle, çiftçiye bir yılda verilen tüm destek dolaylı olarak geri alınıyor.

Gübreden ise yüzde 18 KDV, kırsal elektrikte yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı ve yüzde 18 KDV, tarımsal ilaçlardan, tarım makinaları ve traktörlerden, tohumluk ve hayvan yemlerinden yüzde 8 KDV alınıyor.

Açıklanan rapora göre, gelinen noktada tarımsal girdilerde vergi oranlarının düşürülmesi ve fiyat dalgalanmalarına karşı girdi sübvansiyonlarının artırılması zorunluluk gerektiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ