Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Yeni Açıklamalarda Bulundu!

Turkuvaz Medya Grubu ve Para Dergisi'nin Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde yeni 10 yılda Türkiye tarımının yol haritasına katkı sağlamak amacıyla düzenlediği "Tarım Ormanın Geleceği Webinar Serisi ve Zirvesi"nin son toplantısı bugün İzmir'de yapıldı. Bakan Bekir Pakdemirli dev zirvede tarım sektörünün tüm çeyreklerde büyüme gösterdiğini ifade etti. Detaylar haberimizde..

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli üreticiye 12 yeni destek başlattıklarını, 32 desteğin de kapsamını genişlettiklerini söyledi. Bakan Bekir Pakdemirli, “Tarım Ormanın Geleceği Webinar Serisi ve Zirvesi”nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, “Pandemi de üreticiye desteği kesmedik, tarıma yeni paydaşlar kazandırdık.” dedi.

Bakan Pekdemirli’ nin yeni 10 yılda Türkiye tarımının yol haritasına katkı sağlamak amacıyla organize edilen “Tarım Ormanın Geleceği Zirvesi” adlı programa tarım sektörünün paydaşları, kamu ve özel sektör yetkilileri, akademisyenler, girişimciler ve kooperatif temsilcileri yer aldı. Bakan Bekir Pekdemirli, Koronavirüs sürecinin herkese sürpriz olduğunu belirterek, “Tüm dünyada bir anda kabuğuna çekilme ve hayatı durdurma konusunda aksiyon alındı. Biz pandemiden önce çalışmalarımızı başlatmıştık ve buna hazırlıklıydık. Günler önceden sektördeki paydaşlarla stokların arttırılması konusunda konuştuk. Pandemi de ise tüm dünyada rafların boşaldığını gördük. Burada gıda arzıyla ilgili bir problem yoktu; ama burada tüketicini davranışını yönetmek gerekiyordu. En önemli kısmı tüketici markete gittiği zaman o ürünü bulma koşulunu güttük. Tüm sektörlerle konuştuk ve hazır olun dedik. İyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Tarımsal üretimimizin kesintisiz devam etmesi için çalıştık. Çiftçiye diplomatik pasaport verdik. Herkes evinde otururken üretimin durmaması için çiftçimiz dışarıya çıktı. Birçok sektörün küçüldüğü dönemde ikinci çeyrekte tarım sektörü yüzde 4 büyüdü. 22 milyar TL’lik destek paketi vardı, bunun yüzde 80’ini ödedik. İşini yapamayan çiftçilere maddi anlamda olabildiğince esneklik tanıdık. Pandemi de büyük bir problem yaşamadık. İnşallah bundan sonra da yaşamayacağız” diye belirtti.

Tarım Büyüyor, Avrupa da Lideriz

Tarımın toplam hasıladan yüzde 6 pay aldığını ve toplumun yüzde 20’sinin tarımla uğraştığını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Tarımsal hasılamız yüzde 46 artışta. 2017’de 189 milyar TL olan tarımsal hasıla, 2019’da 277 milyar TL’ye çıktı. Türkiye toprak kaynakları açısından çok aşırı zengin bir ülke değil. Dünyada 17. sıradayız. Birim alandan en çok hasılayı alma yönünde hep bir gayretimiz var ve bu anlamda Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasına giriyor. Avrupa’da da lideriz. Tüm çeyreklere baktığınız zaman tarım büyüyor. Türkiye tarım ürünleri üreten, sağlıklı ürünler üreten güçlü altyapısı olan bir ülkedir. Tarımın paydaşlarına sürekli moral olarak vermek lazım. Bizim insanımız moralle çalışır. Yapabileceğimiz şeyler sınırlı, biz hükümet olarak herhangi bir ürünü üretmiyoruz. Biz sadece üretilmesine destek oluyoruz. Destek bizden, gayret sizden, bereket Allah’tan diyoruz. Türkiye’yi büyük bir tarla gibi düşünürsek burayı planlamak için bizim elimizde sadece destekler ve yönlendirme var. Doğru iletişim ve yönlendirmeyle iyi neticeler alınabiliyor. Yüzde 45 tarımsal hasıla arttı diyoruz. Bu destekle birlikte artan bir şey. Burada biz özellikle bu yılda 2 bin liranın altında destek almayacak çiftçimiz kalmayacak şekilde bir destek projesi düzenledik. 2 bin liranın altından alanlar bir sonraki yıl 2 bin lira tamamlanacak şekilde formülize ettik. 12 tane yeni destek başlattık. 32 desteğin birim miktarını arttırdık. 22 milyarlık desteğin yüzde 80’ini ilk 6 ayda dağıttık” şeklinde belirtti.

Türkiye GDO Konusunda Çok Yüksek Alarma Sahip

Türkiye’nin sağlıklı gıda üreten bir ülke olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Türkiye genetiği değiştirilmiş gıda (GDO) konusunda çok yüksek alarma sahip ülkelerden biridir. Bizim ciddi bir ihracatımız var. Sağlıklı gıda üretiyor olmak kısmını çok daha iyi pazarlamamız gerektiğini düşünüyorum. Gayri safi milli hasılası yüksek ülkelerde sağlıklı gıdaya bir yönelim var. Bu konuda Türkiye’nin söz sahibi olması gerekli. Dünyadaki teknolojiyi de takip etmek gerekiyor. Bu konuda Avrupa’dan çok daha ileride bir müktesebatımız var. Diğer yandan da israfla mücadele ediyoruz. İster istemez gelirler artınca biraz daha tabağımızda daha fazla yemek bıraktık. Dünyada gıdanın üçte biri çöpe gidiyor. Bunu kesebilsek açlık diye bir şey kalmayacak. Buna dikkat çekmek için gıdanı koru projesini yaptık. Birkaç hafta sonra herkesin ilgisini çekecek tasarrufa yönlendirecek bir şeyler yapacağız. Yüzde 2 tasarruf edebilsek 10 milyar TL kar edeceğiz” diye konuştu.

Sağlıksız Gıda Üretenlere Meslekten Men Edecek Yasa Geliyor

Genelde bakanlıkların veriyi paylaştığı görülmez ama biz bunu paylaşmayı tercih ettik. Yaptığımız ifşaların piyasaya ve tüketiciye faydası var. Tüketicinin iyiyle kötüyü ayıracağı bir düzen olması gerekiyor. Önümüzdeki haftada meclisten çıkacak pakette bu cezaların arttırılmasını hedefliyoruz. Bunların belli bir süre sağlıksız gıda üretenleri sonra meslekten men edecek hale getirecek bir yasa getiriyoruz. Bu işi sıkı tuttuğunuzu zaman ortaya bir kalite çıkıyor. Buradaki amaç kötü niyetlilerin hepsinin bu sitemden atmak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı