Ekonomi

SSK Bağ-Kur Emeklilerinden Eşit Zam Talebi!

13 milyondan fazla emekli vatandaş yeni yılda maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merakla bekliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşlar 6 aylık enflasyon oranına göre zam alırken, memur emeklisi olanlar ise yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonrası çıkacak orana göre zam alıyorlar. Bu durumda da SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden de bir talep geldi. Yapılan talepte zamların memur emeklilerininki gibi toplu sözleşmede belirlensin denildi. İşte haberle ilgili merak edilen detaylar...

13 milyondan fazla emekli vatandaş yeni yılda maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merakla bekliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşlar 6 aylık enflasyon oranına göre zam alırken, memur emeklisi olanlar ise yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonrası çıkacak orana göre zam alıyorlar. Bu durumda da SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden de bir talep geldi. Yapılan talepte zamların memur emeklilerininki gibi toplu sözleşmede belirlensin
denildi. Bu konuyla ilgili bir gelişme olup olmadığı merak edilen konular arasında yer alıyor.

Emekli vatandaşlara yeni yılda her zaman olduğu gibi yine enflasyon oranına göre zam yapılacak. Aynı zamanda memur emeklisi vatandaşlara da yapılacak olan toplu sözleşmelerden çıkacak orana göre zam yapılacak. Emekli vatandaşlara ise son zamanlarda refahını yükseltecek çalışmalar devam ediyor.

Memur emeklilerinin zamları memurlarla birlikte toplu sözleşmede belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise her yılın Ocak ve Temmuz da bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranına göre zam alıyor. Bu durumun karşısında bulunan SSK ve Bağ-Kur emeklileri  “Madem aynı çatı altındayız, ayrı zamlar olmamalı. Tüm emekliler için toplu sözleşme yapılmalı” diyor. Emekliler, toplu sözleşmeyle zamların belirlenmesinin maaşlarda iyileştirme yolunu açacağının da altını çiziyor. Böylece aynı zam oranları uygulanacak.

Emeklilere Zam ve Fark
Geçtiğimiz Temmuz ayında hem SSK ve Bağ-Kur hem de memur emeklileri yüzde 5.75 zam aldı. Önümüzdeki Ocak ayında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2020’nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyon oranında zam alacak. Memur emeklilerine ise yüzde 3 zam ve 2020’nin ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 4’ü aşarsa fark yansıtılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı