EkonomiSosyal Güvenlik

Sosyal destek programı ödemeleri başladı, kaç kişiye destek ödemesi yapılacak?

Artan işsizlik, salgın döneminde çalışamama gibi durumlardan kaynaklı bir çok aile maddi sorunlar yaşamaktaydı. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir destek programı açıkladı. Açıklanan destek programına göre ne kadar ödeme yapılacak? Kaç kişi faydalanacak detayları haberimizde.

Yapılan açıklamalara göre yapılacak olan desteklerin, muhtaç durumda olan asker aileleri, eşleri ve çocukları, eşi vefat etmiş kadınlar, kronik rahatsızlığı olan öksüz ve yetimlere yapılmaktadır. Ödemeler bugün itibari ile yapılmaya başlandı. Yapılacak olan ödemelerden 157 bin kişi yararlanacak. Toplan destek verilecek tutar ise 90.1 Milyon TL olarak açıklandı. Bu tutarlar farklı tutarlarda kişilerin hesaplarına yatırılıyor.

Sadece Ağustos ayına yönelik yapılan yardımların ödemesi bugün başladı. Peki durumlarına göre ödemeler ne kadar yapılacak?

Durumu iyi olmayan aktif görevdeki er ve erbaş ailelerine destek

Gerçekleşen sosyal yardımların detaylarına ilişkin açıklama yapan  bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine aylık 400 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 800 TL destek verdiklerini belirterek, 24 bin ailenin sahibinin hesabına 16,9 milyon yatıracaklarını belirtti.

Asker çocuklarına 284 bin TL destek yapılacak

Muhtaç durumda olan Asker Çocuklarına Yönelik Yardım Programı kapsamında aylık ödeme miktarını da yüzde 50 yükselterek 100 TL’den 150 TL’ye çıkardıklarını belirten Bakan Selçuk, “2 aylık periyotlarla 300 TL düzenli nakdi yardım yapıyoruz. Bu kapsamda bu ay 1.200 ihtiyaç sahibine, 284 bin TL ödeme yapacağız” açıklamasında bulundu.

Eşi vefat etmiş 89 bin ihtiyaç sahibi kadına 57,8 milyon destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, eşi vefat eden yardıma muhtaç kadının da yanında olduklarını altını çizerek, “89 bin ihtiyaç sahibi kadınlarımıza toplam 57,8 milyon TL ile destek sağlayacağız” şeklinde söz verdi.

Son dönemde sorun yaşayan kronik rahatsızlığı olan 2.192 ihtiyaç sahibine 3,3 milyon TL yardım

Covid 19 ile birlikte kronik rahatsızlığı olanların evlerinden çıkamadıkları ve çalışamadığı bir dönemdeyiz bununla birlikte bakanlık, 2 bini aşkın ihtiyaç sahibine 3,3 milyon TL destekte bulunacağız şeklinde açıklamada bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı