Genel

Sıfır ve İkinci El Otomobil Piyasasında Sıcak Günler! İkinci Elde En Çok Satılan ve Fiyatı Artan Araç Modelleri

Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında Koronavirüs salgınının etkileri hissedilir hale geliyor. İkinci el otomobil fiyatları kısa vadede düşüş yaşasa da Koronavirüs salgını sonrası normalleşme sürecinde sıfır otomobillerin el yakması beklenirken ikinci el otomobil piyasasında artışların yaşanabileceği konuşuluyor. Peki 2. el otomobil piyasasında en çok satılan ve en çok prim yapan otomobil markaları hangileri? Sıfır araç piyasasını ve ikinci el otomobil piyasasını, en çok artış gösteren ve en satılan otomobil modellerini de mercek altına alarak sizler için araştırdık…

Koronavirüs salgını, tüm piyasaları etkilediği gibi Otomobil piyasalarını da vurdu! Otomotiv pazarında da düşüşler yaşanırken vatandaşlar sıfır ve ikinci el otomobillerin fiyatlarıyla ilgili araştırmalara başladı. Otomotiv sektöründe araç üretiminin ve arzının düşmesi pazar payının düşmesine ve otomotiv pazarlarında daralmalara yol açıyor. Almanlar başta olmak üzere pek çok otomobil devi firma üretimlerini azaltırken, birçok marka da zorunlu solunum cihazı üretimi nedeniyle otomobil üretimine ara vermiş durumda.

SIFIR ARAÇ ÜRETİMİ AZALDI FABRİKALAR KAPANDI

Sıfır otomobile olan talep, Koronavirüs salgını sürecinde gitgide azaldı ve bu da birçok otomobil fabrikasının kapanmasına neden oldu. Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini belki de en çok gösterdiği sektörlerden biri olan Otomotiv sektöründe, aynı zamanda birçok fabrika da zorunlu solunum cihazı üretim modeline geçiş yaptı ve araç üretimini durdurdu. Tüm bu yaşanan ‘tarihi’ dönemin ardından sıfır ve ikinci el otomobil pazarlarında nasıl bir değişim yaşanacağı kestirilmeye çalışılıyor.

2019’da Türkiye’de yaşanan ‘Kur’ krizi sonrası Sıfır otomobil fiyatları cep yakmaya başlamış ve vatandaş da ikinci el piyasasında işlem hacminin artmasını sağlamıştı. Kamu bankaları tarafından başlatılan kredi destekleri bir nebze yarar sağlasa da vatandaş sıfır otomobillere biraz daha mesafeli yaklaşırken şimdi, Koronavirüs salgını sürecinde piyasaların yeniden alt üst olması bekleniyor.

İkinci el piyasasında talep patlaması yaşanırken, koronavirüs salgını ikinci el piyasasını da vurdu. An itibariyle evlere kapanan insanların otomobil talebi minimuma inmiş durumda. Bu sebeple ikinci el de fiyatların kısa vadede düşüşü sürüyor. Öte yandan uzmanlar Korona sonrası dönemde Sıfır otomobillerin artan kurla birlikte Türkiye’de daha da fiyat artışına uğrayacağı ve talebin azalacağı, bu sebeple de ikinci el fiyatlarında artan taleple yükselişler yaşanabileceğini konuşuyor.

KORONAVİRÜSÜ SIFIR VE İKİNCİ EL PİYASASINI VURDU

Sıfır otomobil fiyatlarının artması ve araç üretiminin azalarak arzın düşmesiyle birlikte İkinci el fiyatları hızla tavan yaptı! Salgın nedeniyle ‘Nakitte Kal’ pozisyonunu taşıyan insanlar ise ikinci ele talepte bulunmadığından ikinci el fiyatları bir nebze olsun düşük seyredecek. Ancak Koronavirüs salgını sonrası Normalleşme ile birlikte Türkiye’de İkinci el piyasasında artışların sürmesi bekleniyor.

İKİNCİ EL PİYASASINDA EN ÇOK PRİM YAPAN / EN ÇOK SATILAN MARKALAR

Yapılan bir araştırma ile 2019-2020 yıllarında Türkiye’de ikinci el piyasası mercek altına alındı. Bu araştırmaya göre Türkiye’de en çok değer kazanan ikinci el otomobil markası Renault olurken en çok satılan ikinci el araba markası ve modeli de 2017 model Renault Megane 1.5 DCI Sedan oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı