EkonomiManşet

Serbest Piyasada Döviz Kuru Bugün 24 Nisan 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 4,6260 liradan, euro kuru ise 5,4220 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,6240 liradan alınan dolar 4,6260 liradan, 5,42 liradan alınan euro ise 5,4220 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,8390 liradan, euro ise 5,6650 liradan satılmıştı.

Dolar kuru, Merkez Bankası’nın dün akşam müdahalesinin ardından 4.58’li seviyelerde seyrediyor. Dolar/TL kurunda son dönemde görülen önemli yükselişin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası , (olağanüstü toplanarak geç likidite penceresi (GLP) faizini 300 baz puan artırarak yüzde 13.5’ten yüzde 16.5 seviyesine yükseltti. Gecelik faiz oranları, değiştirilmedi. Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’den yapılan açıklamada kararın gerekçeleri şöyle belirtildi: “Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir”

Teknik olarak dolar yorumları ise, 3,98 seviyelerinden başlayan düşüş trendi Dolar/TL’nin 3,80 seviyesinde taban oluşturmasının ardından dış etkenler, jeopolitik riskler ve makro belirsizlikler ile 4,70 ile 4,90 arasında haber akışlarına bağlı olarak dalgalı bir seyir izlediği görülüyor. Kısa vadede 4,70 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 4,90 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte. (İnfo Yatırım)

TCMB, dün akşam saatlerinde düzenlediği ara toplantı ile birlikte Geç Likidite Penceresi’nde 300bp artırıma giderek faizi %13,50’den %16,50’ye yükseltti. Haftalık repo ve gecelik borç verme faiz oranları ise sırasıyla %8 ve %9,25’te sabit tutuldu. USDTRY paritesi dün gün içerisinde en yüksek 4,9282 seviyesine çıkarak hızlı bir yükseliş kaydetmişti. TCMB’nin toplantı kararının hemen öncesinde 4,89’lu seviyelerde hareket eden USDTRY paritesi, kararın açıklanmasının ardından sert bir geri çekilme gerçekleştirerek 4,55 seviyesi altına geriledi. TCMB’nin dünkü faiz hamlesinin kurdaki kısa vadeli oynaklığı kontrol altına almak adına yeterli olacağı görüşündeyiz. Bununla birlikte kurdaki geri çekilme hareketinin 4,45 – 4,50 bandı altına sarkmakta zorlanabileceğini düşünmekle birlikte, kurun kısa vadede 4,80 seviyesi altında hareket etmesini bekliyoruz. Ancak ilerleyen  dönemlerdeki gidişat, piyasada oluşacak olan beklentilere ve TCMB’nin 7 Haziran toplantısındaki adımlarına bağlı olacaktır.

Dolar kuru paritesi bu sabah saatleri itibariyle 4,6251 seviyesinden işlem görüyor. Paritede rekor seviyelere yakın bir bölgede bulunulduğundan dolayı yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek güçlü bir direnç veya düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek önemli bir seviyemiz bulunmuyor. (Tacirler Yatırım)

TCMB 16 Mayıs’ta piyasalardaki gelişmeleri takip ettiğini ve gerekli adımların atılacağını belirtmişti. Bu açıklamanın ardından herhangi bir adımın atılmamış olması Türk Lirası’ndaki değer kaybını büyüten etkenlerden en önemlisiydi. Dün belirmiş olduğumuzda üzere Merkez Bankası’nın son gelişmelere bağlı olarak olağanüstü toplantıya gidileceğini açıklaması gibi bir durum kurun gerilemesinde etkili olabilirdi.

Dün söz konusu toplantı gerçekleşti ve TCMB, akşam saatlerinde olağanüstü toplanarak Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını 300 puan artırarak %13.5’den %16.5’e yükseltti. O sıralarda 4.8470 seviyesinde fiyatlanan Dolar/TL kuru 4.54 aşağısına sarktı. Akşam saatlerinde takip ettiğimiz Fed tutanakları sonrası ise dolar endeksi biraz geri çekilse de günü yükselişle kapattı. Yeni güne volatil olarak 4.5667 seviyesinden başlayan kurun 4.55 seviyesinden destek alarak yükselmesi durumunda 4.6940 ve 4.80 dirençleri tekrar gündeme gelebilir. Kurun 4.55 aşağısına sarkması halinde 4.40 seviyesi yeni bir destek oluşturabilir. (ŞekerFX)

Dolar TL’ye Merkez Öpücüğü

Dün TCMB’nin faiz oranlarında 300 baz puan yükselişe gitmesinin ardından Dolar kuru 4.91 seviyesinden 4.54 seviyelerinin altına kadar geriledi. Alınan kararı olumlu karşılıyoruz. Faiz artırımı oranı piyasa beklentilerinin alt limiti olarak değerlendirilebilir. Swap piyasasında faizlerde 400 baz puan gibi yükselişler görülüyordu. Merkez’in bu adımım ardından Dolar kurundaki düşüş 4.54 seviyesi ile sınırlı kalmış görünüyor. Bu noktalardan tekrar tepki yükselişleri görülebilir. Dalgalanmalar oluşabilir ve kur dengeye oturabilir. Ancak yeni rekor seviyelerin tekrar oluşması zor görünüyor. TCMB’nin ardından siyasi cephede gelen açıklamalarında olumlu olduğunu söylemek mümkün.

Teknik olarak dolar yorumu 4.53 seviyesi güçlü destek olarak izlenebilir. Tepki yükselişlerinde 4.63 ve 4.67 seviyeleri direnç olarak gözlenebilir. Dolar kurunda yükselişler sınırlı kalabilir. Bu nedenle yukarı yönlü pozisyon alırken dikkatli olmakta fayda var. (İntegral Yatırım)

Dün Türk Lirası varlıklarında devam eden spekülatif hareketle meydana gelen değer kaybı kurun tekrardan rekor seviyeleri test etmesine yol açtı. 4,9270 seviyesini test eden kurda aynı zamanda toparlanma ihtiyacı duyan Dolar varlıkları da etkili oldu diyebiliriz. Ancak akşam saatlerinde TCMB’den gelen 300 baz puanlık faiz artışı kurda ani satış baskısı yarattı. 4,57 seviyesine dek geri çekilen paritede tekrardan aşağı yönlü potansiyelin ağırlık kazandığı görülüyor. Diğer taraftan Fed toplantısının ayrıntılarını içeren FOMC tutanaklarında bir başka faiz artışının yakında gelebileceği mesajı verildi. Bugün ABD’de Mevcut ev satışları ve işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. (AHL Forex)

Yurt içi tarafta dün Asya seansından başlayarak oluşan fiyatlamalarla kur’da rekor üstüne rekor kırıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise yaptığı açıklamalarda: Kur ve faiz oranlarında hakedilmeyen dalgalanmalar ve fiyat oluşumları olduğunu söylerken, döviz piyasasındaki dengesizliğin kaldırılması için gerekli araç ve yetkiye sahip olduklarını ve en doğru zamanda gerekenin yapılacağına güvendiklerini belirtti. Zeybekçi’nin açıklamalarına karşın bazı uluslararası yatırım bankalarının uyarı mahiyetinde olumsuz açıklamalarının devam etmesi göze çarptı. Bir süredir tartışmaların odağında olan TCMB’nin olağanüstü toplantısı ise en nihayetinde dün akşam yapıldı ve Banka’nın Geç Likidite Penceresi Borç Verme Faiz Oranı 3 puan artışla yüzde 16.5 seviyesine çekildi.

Karar sonrası yapılan açıklamada: gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerindeki riskler nedeniyle sıkılaştırma kararı alındığı ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme olana kadar para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceği belirtildi. ABD tarafında ise ay başında yapılan FED/FOMC toplantılarının tutanakları açıklandı. Bilindik metin yazılımı içerinde; yakın bir zamanda faiz artırımı yapılabileceğine karşın para politikasında sıkılaştırmanın öngörülenden daha hızlı olmayacağına yönelik söylemler ABD tahvil getirilerinde geri çekilmelere neden oldu. Bugün yurt içi tarafta; dünkü TCMB kararlarına yönelik tepkiler takip edilecekken, ABD tarafında ise; tahvil faizleri, önemli haber akışları ve bazı FED/FOMC yetkililerinin açıklamaları izlenecek.

Teknik olarak ise dolar kuru tarafında; geri çekilmelerin devamıyla 4.5390 seviyesinin de altına inilmesi halinde 4.4925 ve 4.4650 destek seviyeleri ilk etapta takip edilebilir. Bugün görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise 4.5900, 4.6040, 4.6510 ve 4.6600 bölgelerini direnç seviyeleri olarak izleyebiliriz. Şunu da belirtelim ki dünkü volatil hareketler sonrası fiyat oynaklıkları birkaç gün daha sürebilir. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı