EkonomiManşet

Serbest piyasada döviz kurları bugün 9 Mayıs 2018 dolar yorumları

Serbest piyasada dolar 4,3380 liradan, euro ise 5,1430 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,3360 liradan alınan dolar 4,3380 liradan, 5,1410 liradan alınan euro ise 5,1430 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,2980 liradan, euro ise 5,0960 liradan satılmıştı.

Yurt içi tarafta Standard And Poor’s ’un not indirimi ve kötü gelen enflasyon verileri sonrası CDS ve tahvil faizlerinde yaşanan bozulmalar dün de devam ederken, kurlarda da etkileri hissedildi ve DolarTL tüm zamanların rekorunu yeniledi. Tabi ki yükseliş üzerinde Dolar Endeksi’nde 2018’in en yüksek seviyelerinin görülmesinin ve İran müzakerelerine yönelik spekülasyonların da etkisi vardı.

Zira, akşam saatlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran Nükleer Anlaşmasından çıkacaklarını, bu ülkeye ve destek veren diğer ülkelere yaptırım uygulayacaklarını açıklaması İran ile yakın ilişkileri olan Türkiye varlıkları açısından olumsuz bir fiyatlamaya neden oldu. Her ne kadar, İran ile Türkiye arasında yapılan ticarette Türkiye tarafı net ithalatçı konumda olsa da, son zamanlarda Suriye ekseni üzerinde kurulan yakın ilişkiler olası yaptırım kararını etkileyebilir.

Öyle ki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin: “İran ile ticarete devam edeceğiz. Bunun için kimseye hesap vermeyiz” yönündeki söylemi de ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sıkıntıya girebileceği algısına neden oldu ve kur tarafında yeni rekor seviyeler görüldü.

An itibariyle ABD 10 yıllıkları yüzde 3 seviyesine yakın fiyatlanırken, Türkiye’nin tahvil faizleri de yüksek seyrini devam ettiriyor. Gün içerisinde gerek tahvil ve CDS fiyatlamaları, gerekse İran ve diğer meselelere dair gelecek açıklamalar fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı