EkonomiManşet

Serbest Piyasada Döviz Kurları Bugün 29 Mayıs 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 4,5620 liradan, euro ise 5,3080 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,56 liradan alınan dolar 4,5620 liradan, 5,3060 liradan alınan euro ise 5,3080 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,5930 liradan, euro ise 5,3410 liradan satılmıştı.

Türk Lirası’ndaki rekor değer kaybı ve USDTRY paritesinin 4.92 seviyesine yükselmesinin ardından ardı ardına gelen TCMB hamleleri kuru 4.55 seviyesine kadar indirebildi. Ancak, TCMB’nin irrasyonel uygulamalardan normalleşmeye geçmesi Türk Lirası için olumlu bir durum. Bununla birlikte para politikası için de daha açıklanabilir bir durumdur. Dün itibariyle TCMB’den 7 Haziran’daki olağan toplantı öncesi, yapılması gereken ancak beklenmedik bir para politikası kararı geldi.

*Ocak 2017’den bu yana askıya alınan “Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı” yani “politika faizi”, mevcut fonlama faizine yükseltil. Yani %8’den %16.50’ye çıkarıldı.

*Merkez Bankası gecelik borçlanma ve borç verme oranları, politika faizinin -/+ 150 baz puan çevresinde belirlenmesi kararlaştırıldı.

*Ocak 2017’den bu yana politika faizi yerine geçmiş Geç Likidite Penceresi gerçek işlevine geri döndü ve %19.50’ye çıkarıldı.

TCMB, bu politika kararını “sadeleşme” adı altında duyurdu. Ancak, ana faiz kalemi gibi kullanılmaması gereken Geç Likidite Penceresi’nin gerçek kullanım amacına dönmesi, haftalık repo faizi ve dar bantlı bir koridorun oluşturulması ancak “normalleşme” olarak adlandırılabilir.

Teknik olarak baktığımızda, 4.69’u kırarak hızla geri çekilen parite, 4.56 desteğine ulaştıktan sonra günün önemli bir bölümünde bu desteğin üzerinde kaldı. Bu haliyle de dört saatlik grafikte 50 birimlik üssel ortalamanın altında kalınıyor. 4.5960 direncine denk gelen bu ortalama gün içerisinde yukarı yönlü kırılamazsa Türk Lirası değer kazanmaya devam edebilir. Parite geri çekilirse kademeli olarak 4.5590 ve 4.5370 desteklerine dikkat etmek gerekebilir. Özellikle 4.5370 desteği kırılırsa hızla 4.5000’nin aşağısına geri çekilme yaşabilir. (İkon Menkul)

Merkez Bankasının hamleleri kurda etkili olmaya devam ediyor.TCMB nin para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin basın duyurusunda gecelik borç verme ve gecelik borçlanma faiz koridoru bir haftalık repo faizinin 150 baz puan altında/üzerinde olmak üzere belirlendi denildi. TCMB Başkanı Çetinkaya, “Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında dar bir bantı işleve geçirmeyi planlıyoruz” dedi. (Venbey Yatırım)

TCMB‘den gelen sadeleştirme açıklamaları sonrası TL dolar karşısında değer kazanırken parite dün 4,5540 seviyelerine kadar çekildi. Paritenin aşağı yönlü hareket sinyalleri vermesi sonucu TL tarafında olumlu hava hakim. Türk Lirası dün gelişen para birimleri arasında en çok değer kazanan para birimi oldu. Bu hareket Londra ziyereti öncesinde belirsizlikleri ortadan kaldırmak istendiğine yoruldu. Parite için yakın destek ve direnç noktaları 4,5500 ve 4,5900 seviyeleri olacaktır. (Gedik Forex)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı