EkonomiManşet

Serbest piyasada döviz kurları bugün 24 Nisan 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar 4,0970 liradan, euro ise 5,0070 liradan güne başladı. İstanbul Kapalıçarşı’da 4,0950 liradan alınan dolar 4,0970 liradan, 5,0050 liradan alınan euro ise 5,0070 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,0580 liradan, euro ise 4,9780 liradan satılmıştı.

Veri akışında dün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın olması sebebiyle yurtiçi piyasalar kapalı iken ABD kanadından olumlu PMI verilerini gözlemledik. Haber akışında ise San Francisco FED Başkanı John C.Williams, ticaret savaşının bir riski varsa bunu söylemenin çok erken olduğunu, olası bir ticaret savaşı halinde çok olumsuz etkileri olabileceğini ve olağanüstü önlemlerin kaldırılmasının çok kademeli olması gerektiğini savundu.

Bunun dışında Uluslararası Para Fonu (IMF) üyesi David Lipton da ABD’nin bütçe açığına atıfta bulunarak azaltılması gerektiğini savundu. Bugün yurt içi tarafta Kapasite Kullanımı ve İmalat Güveni verileri takip edilecek. ABD tarafında ise Tüketici Güveni ve Yeni Konut Satışları dataları ön planda olacak. Ekonomik verilerden de ziyade son zamanlarda kur tarafında.

ABD tahvillerinde yaşanan artışlar nedeniyle Dolar endeksinin son ayların en yüksek seviyesine gelmesi ve yurt içi taraftaki siyasi gelişmeler etkili olmakta. Diğer yandan yarın yapılacak olan TCMB/PPK toplantısına yönelik beklentiler ise yatırımcı davranışlarında karmaşıklığa neden olmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı