EkonomiManşet

Serbest piyasada döviz kurları bugün 18 Mayıs 2018 dolar yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 4,4620 liradan, euro ise 5,2730 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,46 liradan alınan dolar 4,4620 liradan, 5,2710 liradan alınan euro ise 5,2730 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,4550 liradan, euro ise 5,26 liradan satılmıştı.

Bir süredir ABD tahvil faizlerinde görülen yükselişlerin devam etmesi bir çok gelişmekte olan ülke para biriminde olduğu gibi TL üzerinde de negatif fiyatlamaları getirmekte. Bu konuda Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’den gelen açıklamada, “ABD hazine kağıtlarının getirilerinin artması Arjantin, Türkiye ve Brezilya başta olmak üzere bazı ülkelerin para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. ABD Doları’ndaki artış bu ülkelerin kırılganlıklarını test edecek. En kırılgan ülkeler ise; Ukrayna, Türkiye ve Arjantin” denildi.

Enflasyon, cari işlemler dengesi ve bütçe dengesi gibi makroekonomik verilerde yaşanan bozulmalar nedeniyle TL üzerinde oluşan kötü algı fiyatlamalarının yanı sıra yurt içi jeopolitik ve siyasi gelişmeler de takip ediliyor. Bugün ABD ve Türkiye’de çok önemli bir ekonomik veri açıklanmayacak. ABD tarafında FED/FOMC yetkililerinin açıklamaları, Başkan Trump’ın söylemleri ve tahvil piyasası hareketleri kritik olabilir. Son zamanlarda yurt içi haber ve veri akışlarına oldukça duyarlı olan kur’da Türkiye’den gelebilecek açıklamalar veya uluslararası kurumlardan Türkiye ekonomisine dair gelebilecek ekstra açıklamalarla volatil hareketler görebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı