EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları bugün 12 Nisan 2018 Dolar Yorumları

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,14 liradan alınan dolar 4,1420 liradan, 5,12 liradan alınan euro ise 5,1220 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,1480 liradan, euro ise 5,1370 liradan satılmıştı.

Suriye merkezli küresel jeopolitik risklerdeki artışlar, başta Ruble olmak üzere gelişmekte olan para birimlerinde satış baskısı yaratırken kurda da tekrardan rekor seviyeler görüldü. Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya üzerinden başlattığı krizi ortamı, ilerleyen saatlerde gerek Rusya Lideri Putin’in gerekse ABD Savunma Bakanı Mattis’in açıklamalarıyla biraz olsun azalsa da bölgede atılacak somut adımlar TL varlıkları için kritik olacağından dikkatle takip edilmesinde fayda görmekteyiz.

Dün açıklanan verilerde ise yurtiçi tarafta Cari İşlemler Dengesi piyasada beklenen rakamlardan iyi olarak gerçekleşti. ABD’de ise manşet enflasyon (TÜFE) aylık bazda beklenti altında kalırken yıllık ve Çekirdek TÜFE rakamları öngörülere paraleldi. Ayrıca dün ABD tarafında 20-21 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen FED/FOMC toplantısının tutanakları takip edildi.

Bugünkü ekonomik takvimde ise ABD’den İşsizlik Başvuruları ve İthalat İhracat Fiyat Endeksleri takip edilecek. Haber akışında ise yurtiçi tarafta hükümetin Suriye politikasında atacağı adımlar ve faizlere ilişkin gelecek açıklamalar önemli olacaktır. Bu aşamada teknik seviyelerden bahsetmek yanıltıcı olacaktır. TL lehine işlemler görmek için yurtdışındaki tansiyonun düşmesine ve yurt içi güvenin tesisine ihtiyaç olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı