EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 6 Nisan 2018 Dolar Yorumları

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,0580 liradan alınan dolar 4,06 liradan, 4,9660 liradan alınan euro ise 4,9680 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,0360 liradan, euro ise 4,9470 liradan satılmıştı.

TL varlıkları ekonomik ve jeopolitik risklerden etkilenmeye devam ederken dün gece saatlerinde tekrardan tarihi zirveler görüldü. Hatırlayacağımız gibi Moody’s ’in not indirimi ile başlayan kırılganlık gerek enflasyon ve cari açıkta gelinen seviyeler gerekse Suriye Merkezli yaşanan jeopolitik riskler kaynaklı artış göstermişti.

Dün gelen haberlerde ise Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa kararı aldığına dair haberler basında yer bulurken Başbakan Binali Yıldırım, çıkan bu haberlerin asılsız olduğunu iddia etti. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu(EKK) toplantılarından faizleri düşürecek bir paketin açıklanacağı yönünde çıkan haberlerde TCMB’nin politikaları açısından endişe yaratmaya devam ederken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şu an için olağandışı bir gelişmenin olmadığını belirtti.

Önümüzdeki günlerde faizlere ilişkin gerek hükümet gerekse T.C Merkez Bankası yetkililerinden konuya dair gelebilecek açıklamalar önemli olacaktır. ABD tarafında ise ticaret savaşlarında son günlerde yetkililerden gelen açıklamaların ılımlı olduğu görülürken ilerleyen günlerde konuya dair açıklamalar kritik olacaktır.

Bugünkü ekonomik takvimde ise ABD’den gelecek İstihdam verileri ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları kur açısından kritik olacağından takip edilmesinde fayda görmekteyiz. Yurtiçi tarafta ise haber akışlarının yanı sıra Mart ayı Hazine Nakit Dengesi takip edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı