EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 5 Nisan 2018 Dolar Yorumları

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,01 liradan alınan dolar 4,0120 liradan, 4,9240 liradan alınan euro ise 4,9260 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4 liradan, euro ise 4,9220 liradan satılmıştı.

TL varlıkları ekonomideki olumsuzluklar ve Suriye eksenli jeopolitik risklerden etkilenmeye devam etmekte. Dün haber akışı bakımından yoğun geçirilirken ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den bir müddet daha çekilmeyeceklerini ancak uzun vadede kalmaktan yana olmadığını vurguladı. Hatırlayacağımız gibi Trump, geçtiğimiz günlerde Suriye’den çekileceklerini söylemiş Fransa Cumhurbaşkanı Macron’da ABD’nin boşalttığı bölgelere konuşlanacaklarını belirtmişti.

Bu konuya dair gelecek açıklamalar TL varlıkları için önem arz etmekte. Dün Rusya, İran ve Türkiye arasında gerçekleşen Suriye müzakerelerinden çıkan kararlar ise yurtiçi tarafı tatmin edici nitelikteydi. Öte yandan Ekonomi Koordinasyon Kurulu(EKK) toplantılarından faizleri düşürecek bir paketin açıklanacağı yönünde basında yer alan haberler de bankacılık sektörünün durumu ve TCMB’nin politikaları açısından bir tedirginlik yaratmakta.

ABD tarafında ise dün gelen ADP Tarım Dışı istihdam verisi dışından Fabrika Siparişleri, Dayanıklı Mal Siparişleri ve PMI verileri beklentileri karşılayamazken gündemde ticaret savaşları kalmaya devam etmekte. Bugünkü ekonomik takvimde ise yurtiçi tarafta önemli bir veri akışı bulunmazken ABD’de Ticaret Dengesi ve İşsizlik Başvuruları takip edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı