EkonomiManşet

Serbest Piyasada Döviz Kurları 5 Haziran 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 4,5960 liradan, euro kuru ise 5,3720 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,5940 liradan alınan dolar 4,5960 liradan, 5,3700 liradan alınan euro ise 5,3720 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,5870 liradan, euro ise 5,3770 liradan satılmıştı.

Yeni haftaya yurtiçinde enflasyon verisiyle başladık. TUİK’in açıklamalarına göre Tüketici fiyat endeksi mayıs ayında aylık bazda %1,62, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %12,15 artış gösterdi. Yıllık bazda en fazla artışın artan enerji maliyetleri nedeniyle % 20 ile ulaştırma grubunda olduğu görüldü. Bilindiği üzere geçen hafta içerisinde başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek’de kurdaki ve enflasyondaki yukarı yönlü seyrin devamında TCMB’nin yeni bir faiz artırımı yapabileceğinin sinyalini vermişti. Bu sonuçlarla birlikte 7 Haziran’daki PPK toplantısına dair bekleyişler kur tarafında fiyatlanmaya başlayacaktır.

Bu bağlamda dün yaşanan 4.60’altı hareketi takip edeceğiz. Bu seviye altında kalıcı olunabilirse 4.5600 – 4.5400 seviyeleri gündeme gelebilir. 4.60 üzerinde yeniden geçişlerde 4.63-4.65 izleyeceğimiz direnç seviyeleri olacak. (Ahlatcı Yatırım)

Dün sabah saatlerinde açıklanan veriye göre Mayıs ayı aylık TÜFE artışı %1,62 ile, %1,5 olan kurum beklentimiz ve piyasa beklentisinin hafif üzerinde gerçekleşti. Yıllık TÜFE ise %10,84’ten %12,15’e yükseldi. Gıda ve enerji fiyatları (kur geçişkenliği etkisi ile), Mayıs enflasyonundaki yükselişte önemli rol oynadı. Enflasyon verisinin piyasa beklentilerine yakın gerçekleşmesinin ardından (enflasyonun çok daha yüksek bir düzeyde oluşabileceğine yönelik endişeler mevcuttu) Türk lirasının dolar karşısında değerlendiği görüldü. Enflasyon verisinin yanı sıra, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun görüşmesinin başarılı geçmesi ve ABD – Türkiye ilişkileri açısından olumlu bir yeri işaret etmesi Türk lirasındaki yükseliş hareketini hızlandıran temel faktör oldu. Bununla birlikte USDTRY paritesinin 4,67 seviyesi üzerinden 4,60 seviyesi altına gerildiği görüldü.

Bu noktada, küresel görünümün de Türk lirası açısından olumlu bir resim ortaya koyduğu görülüyor. ABD’nin Çin ve Kuzey Kore ile görüşmelerinin devam edeceğini belirtmesi üzerine artan küresel risk iştahı ve 94 seviyesi civarında görece yatay bir seyir izleyen dolar endeksi, kurdaki geri çekilme hareketini destekler nitelikte. Teknik görünümde ise, teknik göstergeler ve kısa vadede oluşmuş olan bayrak formasyonu, kurun kısa vadede 4,60 seviyesi altında kalmaya devam edeceğinin ve kurdaki düşüşün kısa vadede 4,55 seviyesine doğru sürebileceğinin sinyalini veriyor. Bu noktada kurdaki geri çekilme hareketinin bugün içerisinde de devam etmesini ve kurun 4,55 seviyesine doğru düşüşünü sürdürmesini bekliyoruz. Bu sabah saatleri itibariyle 4,5883 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketler 4,5840 ve 4,5615 seviyeleri kısa vadeli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 4,6020 ve 4,6285 seviyeleri direnç görevi görüyor. (Tacirler Yatırım)

USD/TL kurunda momentum azalıyor. Dün açıklanan Türkiye enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesine karşın, kurda geri çekilmeler gözlemlendi. Dolar endeksi, 94 puanın üzerine yükseldi ve bu durum gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatsız ediyor. Ancak, TL’nin durumu geçtiğimiz haftalara göre daha iyimser olduğu için kurda yukarı yönde agresif hareketler görülmüyor. Bugün için ABD’den açıklanacak hizmetler PMI verisi ve TCMB’nin aylık enflasyon değerlendirme raporu ile Türkiye reel efektif döviz kuru endeksi takip edilecek. Türkiye verilerinin kurlar üzerinde etkili olması beklenmiyor.

Teknik Analiz: USD/TL kurunda 4.58 seviyesini destek noktası olarak izlemeye devam ediyoruz. Kur bu destek noktasının üzerinde kalmaya devam ederse geri çekilmelerde sınırlı kalabilir. Yukarıda ise 4.66 seviyesi kritik direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Kurun bu direnç noktasının üzerinde ısrarcı olması yukarı yönde hareketini tetikleyebilir. (İntegral Yatırım)

Yurtiçi tarafta dün, Mayıs ayı enflasyon verileri takip edildi. Manşet(TÜFE) veri aylık bazda 1.62 oranında artış gösterirken, senelik gerçekleşme yüzde 12.15 ile son 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. TCMB’nin uzun süredir takip ettiği Çekirdek TÜFE yüzde 12.64 ile rekor kırarken, ileriye dönük TÜFE artışlarına sebep olabilecek Yİ-ÜFE(Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) de aylık yüzde 3.79 artışın etkisiyle senelik bazda yüzde 20.16 seviyesine yükseldi. Böylece, Yİ-ÜFE’deki artışlar; aylık bazda son 16 ayın, senelik bazda ise 2003 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeyi işaret etti. Gelen kötü verilere karşın TL varlıklarında; TCMB’nin Perşembe günü faizlerde artırım yapabileceği yönündeki beklentiler nedeniyle pozitif hareketler göze çarptı.

Enflasyon verileri sonrası açıklamalarda bulunan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Enflasyondaki yükselişin petrol ve kur etkisi gibi dönemsel hareketleri yansıttığını, baz etkisinden dolayı bir süre daha devam edebileceğini, ancak; yılın ikinci yarısından itibaren para ve maliye politikalarında alınacak koordineli önlemlerle düşüşün başlayacağını söyledi. Dün jeopolitik risk unsurlarındaki durumu görmek açısından takip ettiğimiz Mike Pompeo-Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesinden de olumsuz bir açıklama gelmemesi de TL varlıkları açısından pozitifti. Bugün her iki bölgeden gelebilecek açıklamalar, haber akışları ve tahvil piyasası hareketleri kur üzerinde etkili olabilir.

Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 4.5900 destek seviyesi üzerinde fiyatlama görmekteyiz. Yukarı yönlü ataklarda 4.6040, 4.6350, 4.6500 ve 4.6600 dirençleri takip edilebilir. 4.5900 altına geri çekilmelerde oluşabilecek TL lehine işlemlerde ise izlenebilecek destek noktaları 4.5780, 4.5690, 4.5390 ve 4.5130 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı