EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 4 Nisan 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar 3,9890 liradan, euro ise 4,9020 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 3,9870 liradan alınan dolar 3,9890 liradan, 4,90 liradan alınan euro ise 4,9020 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 3,9930 liradan, euro ise 4,8970 liradan satılmıştı.

Dün yurtiçi tarafta açıklanan enflasyon rakamları gündemde en üst sıralarda yer aldı. Aylık bazda TÜFE yüzde 0.99 ile yüzde 1’lik beklentisine yakın bir gerçekleşme yaşarken senelik bazda yüzde 10.23 olarak sonuçlandı. Ayrıca Yurt içi ÜFE rakamlarında da gelen artışlar dikkat çekti. Rakamlara baktığımızda aylık bazda yaşanan artışların 9. ayına ulaşması da tek haneli enflasyon hedeflerinin uzağında kalınmasına neden olmakta. Gelen veriler sonrası ABD’nin en büyük uluslararası yatırım bankalarından olan Goldman Sachs tarafından gelen açıklamalar önemli oldu.

Kurum, bu veriler sonrası faizlerin artırılması gerektiğini ancak TCMB’nin yeterince piyasa baskısı görmeden hareket etmeyeceğini savundu. Ayrıca yılın büyük bölümünde enflasyonda çift haneli rakamların altına düşülmeyeceği belirtildi. Diğer bir taraftan Suriye merkezli jeopolitik riskler belirsizliğini korurken ABD Başkanı Donald Trump Suriye’den çıkma konusundaki fikrini tekrarladı.

Bugün ise Türkiye, İran ve Rusya tarafından gerçekleştirilecek olan Suriye görüşmeleri ana gündem maddesi olarak takip edilecek. Ekonomik takvimde ise yurtiçi tarafta herhangi bir veri akışı bulunmazken ABD’den önemli datalar takip edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı