EkonomiManşet

Serbest piyasada döviz kurları 4 Mayıs 2018 Dolar yorumları

Serbest piyasada dolar 4,2320 liradan, euro ise 5,0720 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,23 liradan alınan dolar 4,2320 liradan, 5,07 liradan alınan euro ise 5,0720 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,21 liradan, euro ise 5,0430 liradan satılmıştı.

Dün, Türkiye’de enflasyon dataları takip edildi. Açıklanan verilerde, Tüketici Fiyat Endeksi senelik bazda yüzde 10.85 ile son 4 ayın en yüksek rakamına ulaşırken, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 16.37 ile son 5 ayın en yüksek seviyesinde geldi. Kötü gerçekleşmeler sonrası DolarTL’de tüm zamanların rekorunun kırıldığı görüldü.

Ayrıca Goldman Sachs ve JP Morgan gibi uluslararası yatırım kuruluşlarından uyarı niteliğinde açıklamaları geldi. Goldman Sachs’tan gelen açıklamada, “Enflasyonun yaz sonunda yüzde 12 seviyesinin üzerinde tepe yapmasını ve yıl sonunda yüzde 11 olmasını bekliyoruz” denildi.

JP Morgan ise, Yıl sonu enflasyon tahmini olarak yüzde 10.8’lik bir rakamı işaret ederken, TCMB’nin Haziran ayında 100 puan ve üzerinde bir faiz artırımı yapması gerektiğini öngördü. Bugün, dünkü enflasyon datalarına ilişkin olarak TCMB’den yapılacak açıklamaların yanı sıra, yine uluslararası kurumlardan gelebilecek ekstra açıklamalar takip edilecek.

Diğer yandan Suriye eksenindeki jeopolitik risk unsurları konusunda ABD ve Türkiye’nin yeniden kurmaya çalıştığı temaslar takip ediliyor. Hatırlanacağı gibi Mart ayında yapılacak olan toplantılar ABD Dış İşleri Başkanı’nın değiştirilmesi ile sekteye uğramıştı. Dün açıklamalarda bulunan Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’nin yeni Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo’nun; Washington’da görüşmek üzere mutabık kaldıklarını, ancak kesin tarihin belli olmadığını söylemişti.

Bugün, Türkiye tarafında çok önem arz eden bir ekonomik veri açıklanmayacakken, ABD tarafından ise oldukça önemli olan; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri izlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı