EkonomiManşet

Serbest Piyasada Döviz Kurları 4 Haziran 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 4,6670 liradan, euro ise 5,46 liradan yeni haftaya başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,6650 liradan alınan dolar kuru 4,6670 liradan, 5,4580 liradan alınan euro ise 5,46 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,5830 liradan, euro ise 5,35 liradan satılmıştı.

Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam raporu Fed’in sıkılaştırma sürecini destekleyebileceği bağlamında küresel olarak Dolar’da pozitif algı yarattı. Bugün yurt içinde takip edeceğimiz enflasyon ve Perşembe günü takip edeceğimiz TCMB kararıyla Türk Lirası volatil olabilecek bir haftaya başlamakta.

Enflasyonun genel beklenti üzerinde seyrini sürdürmesi halinde kurdaki baskı artabilir. Bu durumda 4.67 ve 4.80 seviyeleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise Fibonacci seviyesi olan 4.5552 önemini korumaktadır. (ŞekerFX)

Dolar Kuru Enflasyon Verisini Bekliyor

TL varlıklardaki oynaklığın sürüyor olması, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’yi yakından izlemesine neden oluyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bazı Türk bankalarını negatif izlemeye aldıklarını duyurdu. Moody’s ise Türkiye’nin “Ba2” seviyesindeki kredi notunu, gelecek dönemdeki makroekonomik politikalara yönelik belirsizlik gerekçesiyle izlemeye aldığını bildirdi. Bu açıklamalar kurlar cephesinde yeni harekete neden olmazken, fiyatlamalar üzerinde baskı kurduğunu gözlemliyoruz. Bugün için gündem yoğun çünkü sabah saatlerinde Türkiye’den enflasyon rakamları açıklanacak. Son günlerde kurlardaki agresif hareket ve rekor seviyelerin ardından, bugünkü enflasyon rakamlarında artış bekleniyor. Açıklanacak enflasyon rakamlarının TL varlıklar üzerinde etkili olması beklenebilir.

Teknik olarak dolar yorumları USD/TL kuru yükselen kanal içerisinde aşağı yönde gevşemeye çalışıyor. Kur, 4.60 seviyesinin altına doğru tepkisinde güçlü olmadığı müddetçe yukarı yönde iştahını korumak isteyebilir. Yukarıda ise 4.6470 seviyesinin üzerindeki kapanışlar kurun yükselmesini tetikleyebilir. (İntegral Yatırım)

ABD’de olumlu tarım dışı istihdam verileri ile 94.00 seviyesi üzerinde kalmayı başaran Dolar endeksi etkisi yanında Türk Lirası’nda TCMB hamleleri sonrası devam eden zayıflık geçtiğimiz hafta kurun 4.64 seviyesi üzerine doğru hareket etmesinde etkenler oldu.

Bu haftanın en önemli gelişmesi TCMB faiz kararı açıklaması olacak. Türk Lirası’nda bu hafta da aşağı yönlü hareketin devam etmesi yeni bir faiz artırım hamlesini gündeme getirebilir. Hafta sonuna girerken Moody’s’den gelen not indirimi için izleme kararı ve Fitch’in 25 bankayı negatif izlemeye aldığını açıklaması kurun bu hafta yukarı yönlü hareketinde etkili olabilir. Bugün kurda 4.5760-4.5570 üzerinde yukarı yönlü hareketin devamında 4.6860 ilk direnç, aşılması durumunda 4.73-4.76 seviyeleri hedef olarak takip edilecek. (Ahlatcı Yatırım)

Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamaların ardından TL varlıklarındaki satış baskısının arttığı görüldü. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Cuma günü internet sitesinden açıkladığı bilgilere göre 25 Türk Bankası negatif izlemeye alırken, Moody’s ise Türkiye’nin “Ba2” seviyesindeki kredi notunu, gelecek dönemdeki makroekonomik politikalara yönelik belirsizlik gerekçesiyle izlemeye aldığını bildirdi. Cuma günü gelen bu açıklamaların etkisi ile birlikte USDTRY paritesi 4,66 seviyesi üzerini test etti. Bunun yanı sıra, Cuma günü ABD’den gelen ücret artışları verisinin hem aylık hem de yıllık bazda beklentilerin üzerinde bir performans sergilemesi de kurdaki yükseliş hareketinde etkili oldu.

Böylelikle yeniden 4,60 seviyesi üzerine yerleşen USDTRY paritesi, bu sabah saatleri itibariyle 4,63 seviyesi civarında dalgalı bir seyir izliyor. Bugün saat 10:00’da açıklanacak olan Mayıs ayı TÜFE verilerini yakından takip ediyor olacağız. Mayıs ayı enflasyonunun aylık bazda %1,5 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi de kurum beklentimiz paralelinde bulunuyor. Enflasyonun beklentilerimiz dahilinde gelmesi durumunda yıllık TÜFE %10,85’ten %12’ye yükseliyor olacak. 7 Haziran’da gerçekleşecek olan TMCB toplantısı öncesinde bugün açıklanacak olan TÜFE verileri oldukça önemli olacak. Piyasa beklentilerinin üzerinde bir veri gelmesi durumunda, TCMB’nin ek faiz artırımlarına gidip gitmeyeceği yönündeki tartışmalar artabilir.

Enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda TL üzerindeki baskının arttığı ve kurun 4,65 – 4,68 bandına doğru yükselişe geçtiği görülebilir. Kurda kısa vadede 4,50 seviyesi altında bir hareket görmeyi beklemiyoruz. Kısa vadeli görünüm açısından TÜFE verisini yakından izliyor olacağız. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 4,6282 seviyesinden işlem görüyor. Paritedeki mevcut seviyeler yalnızca birkaç defa test edilen “yeni” seviyeler oluğundan dolayı, yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek güçlü bir direnç veya düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek önemli bir seviyemiz bulunmuyor. (Tacirler Yatırım)

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Cuma günü yaptığı açıklamalarda: “Orta vadede yapısal reformların desteği ile Altın hariç cari açığı yüzde 3’ün altına, enflasyonu ise tek haneye düşüreceğiz” dedi. ABD’de açıklanan önemli ekonomik verilerde ise; Tarım Dışı İstihdam 223 Bin ‘lik gerçekleşme ile, Ortalama Saatlik Kazançlar yüzde 0.3 oranında artış göstererek, İşsizlik Oranı ise yüzde 3.8’e gerileyerek tahminlerden iyi gerçekleşme gösterdi. Cuma günü akşam saatlerinde ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s ‘den kritik açıklamalar takip edildi. Fitch, 25 Türk bankasının 6 ay süre ile negatif izlemeye alınacağını açıklarken, Moody’s ise Türkiye’nin kredi notunun negatif yönde değiştirilebileceği konusunda uyardı.

Bugün ABD’de Nisan ayı Fabrika Siparişleri verileri açıklanacak. Kur tarafına etki edebilecek öneme sahip datalar ise Türkiye’de açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon verileri olacak. Zira, özellikle manşet(TÜFE) enflasyondaki gerçekleşmeler gerek yatırımcı güvenini, gerekse Perşembe günü yapılacak olan TCMB/PPK toplantısındaki kararları etkileyebilir. Bu bağlamda, veriler sonrası volatil hareketler görebiliriz. Ayrıca, ABD ve Türkiye arasında Dış İşleri Bakanları düzeyinde yapılacak olan toplantı da jeopolitik riskler kaynaklı fiyatlamalar açısından takip edilecek. Teknik olarak baktığımızda ise; önemine değindiğimiz 4.5390 seviyesinin kırılması ile başlayan yukarı yönlü ataklarda şuan için 4.63 seviyesine yakın fiyatlama görmekteyiz.

Bugün yukarı yönlü hareketlerin devamında 4.6510, 4.6600 ve 4.6725 dirençleri ilk etapta takibe alınabilir. Özellikle 4.6725 seviyesinin geçilmesi halinde 4.7170 bölgesi hedef haline gelebilir. Diğer yandan güne hafif satıcılı başlayan kur için olası TL lehine düzeltmelerde ise; izlenebilecek destek noktaları 4.6040, 4.5900 ve 4.5690 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı