EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 3 Nisan 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar 3,9750 liradan, euro ise 4,8940 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 3,9730 liradan alınan dolar 3,9750 liradan, 4,8920 liradan alınan euro ise 4,8940 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 3,9630 liradan, euro ise 4,8830 liradan satılmıştı.

Jeopolitik risk unsurlarında yaşanan gelişmeler TL varlıklarını baskılamaya devam ediyor. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekileceklerine yönelik açıklamaları sonrası ABD askerlerinin Menbiç bölgesine özel askerli birlik ve zırhlı araçlar tahsis etmesi bölgedeki belirsizliği artırmakta. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, ABD’nin boşalttığı bölgelere yerleşeceklerini açıklaması ve Türk hükümetinden bu konuya dair gelen sert açıklamalar da risk unsurlarını artırabilecek nitelikte.

Bugün yine bu konulara dair gelebilecek açıklamalar ya da atılacak adımlar önemli olmaya devam edecek. Öte yandan bugün yurtiçinde açıklanacak olan enflasyon rakamları da kur tarafında direkt olarak etkili olabilecek öneme sahip. Hatırlayacağımız gibi son 2 ayda baz etkisi kaynaklı düşüşler görülmüş ancak TCMB raporlarında henüz bir kalıcılık ortaya çıkmadığı vurgulanmıştı.

ABD tarafında ise ticaret savaşları gündemde en üst sıralarda yer almaya devam etmekte. Teknik olarak 3.9780 desteği üzerinde fiyatlamalar görülürken bu seviye üzerinde kalıcılıklarda zaman zaman yönlü spekülatif ataklar görülebilir. Geri çekilmelerde ise 3.9540 seviyesi TL lehine hareketler için kritik olup kırılmasıyla birlikte 3.9360, 3.9275 ve 3.9180 destekleri takip edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı