EkonomiManşet

Serbest piyasada döviz kurları 3 Mayıs 2018 dolar yorumları

Serbest piyasada dolar 4,1630 liradan, euro ise 4,9920 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,1610 liradan alınan dolar 4,1630 liradan, 4,99 liradan alınan euro ise 4,9920 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,1770 liradan, euro ise 5,0020 liradan satılmıştı.

Dün, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard And Poor’s ‘un Türkiye’nin kredi notunu indirmesinin kur tarafında etkisini görmüştük. Karara gerekçe olarak artan ikiz açığın yanı sıra enflasyon ve mali disiplindeki bozulma gösterilmişti.

Bu bağlamda, bugün, yurt içi tarafta takip edeceğimiz Nisan ayı TÜFE-ÜFE rakamları fiyatlamalar açısından dikkatle takip edilmeli. Keza dün, Commerzbank’tan yapılan açıklamada da: enflasyon rakamlarının kötü gelmesi halinde TCMB’nin yeni bir faiz artırımı yapmasına gerek olabileceği belirtilirken, son yapılan faiz artırımının ise ana trendi bozmadığı vurgulanmıştı.

Dün ABD’de, ADP Enstitüsü tarafından açıklanan Nisan ayı özel sektör istihdam raporu beklentilerin hafif üzerinde gelirken, akşam saatlerinde açıklanan FED/FOMC toplantıları sonuç bildirisinde ise; enflasyon hedefinin aşılabileceğine ve kademeli faiz artırımlarının devam edeceğine vurgu yapılması ve enflasyon gelişmelerinin yakın bir şekilde izlendiğinin metinden çıkartıldığı görüldü.

Bugün ABD’de yine önem arz eden bazı veriler takip edilecek. Ancak şunu belirtelim ki, genel anlamda kur’da; yurt içi tarafta ekonomik, jeopolitik ve siyasi risklerin durumu, ABD’de ise FED’in faiz artırım öngörüleri etkili oluyor ve bir süre daha bu şekilde devam edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı