EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 29 Mart 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar 4,0040 liradan, euro ise 4,9420 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,0020 liradan alınan dolar 4,0040 liradan, 4,94 liradan alınan euro ise 4,9420 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,0120 liradan, euro ise 4,96 liradan satılmıştı.

Yurtiçi tarafta gerek ekonomideki yapısal sorunlar gerekse jeopolitik risklerin devam etmesi TL varlıklarına kan kaybettirmeye devam ederken dün Milli Güvenlik Kurulu toplantısı önemli gündem maddesi olarak takip edildi. Toplantı sonrası gelen açıklamalarda; Menbiç’den terör örgütlerinin çekilmemesi halinde insiyatif kullanılacağı belirtildi.

Sincar ve Kandil Bölgesi içinse önceliği Irak hükümetine bıraktıklarını ancak önlem alınmadığı takdirde bu bölgelere de müdahale edileceği vurgulandı. Gelen bu açıklamalar sonrası gözler uluslararası camiadan gelecek mesajlara çevrilmişken bu durum TL varlıkları için önem teşkil etmekte. ABD tarafında ise dün gelen olumlu veriler sonrası Dolar endeksinde yaşanan toparlanma dikkat çekici unsurlar arasında yer aldı. Bugünkü ekonomik takvimde ise; yurtiçi tarafta, 4.çeyrek GSYİH Değişiminin yanı sıra Suriye merkezli jeopolitik riskler ana gündem maddesi olarak takip edilecek.

ABD tarafında ise Kişisel Tüketim Harcamaları, İşsizlik Oranı ve Michigan Üniversitesi tarafından beklenti anketleri açıklanacak. Teknik olarak baktığımızda kurda psikolojik rakam olan 4 seviyesinin aşıldığını görmekteyiz. Bu seviye üzerinde kalıcılıklar TL tarafındaki baskıları artırabileceği gibi bununla beraber yeni rekor seviyeleri de görülebilir. 4.00 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanamaması halinde görülebilecek geri çekilmelerde ise 3.9780, 3.9675 ve 3.9540 destekleri takip edilebilir. Ayrıca, TL lehine işlemlerin devamlılığı için ilk etapta 3.9540 altında kapanışlara ihtiyaç olduğunu belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı