EkonomiManşet

Serbest Piyasada Döviz Kurları 25 Mayıs 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 4,7860 liradan, euro kuru ise 5,6020 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,7840 liradan alınan dolar 4,7860 liradan, 5,60 liradan alınan euro ise 5,6020 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,7580 liradan, euro ise 5,5870 liradan satılmıştı.

TCMB’den beklenen müdahale geldi ve Geç likidite penceresi faizi 16.50’ye yükseldi. Dün ise bunun etkilerini çok göremedik ve enflasyon görünümü oldukça kötü bir yere oturmuş görünüyor. O yüzden bugün açıklanacak olan kapasite kullanım oranı verisi iyi bile gelse kur yukarı çıkabilir.

Hazirandaki rutin Merkez bankası toplantısı ve seçime kadar olacaklara verilecek tepkiler ne olacak piyasalar tarafından hem takip hem de test edildiği bir dönem geçiriyoruz. Gün içi destek seviyesi 4.59 ve direnç seviyesi olarak da 4.85 düşünülebilir. (Venbey Yatırım)

Bu hafta, TCMB’nin GLP’de yapmış olduğu 300 baz puanlık faiz artırımının ardından kurlardaki geri çekilmenin sınırlı kaldığı görülüyor. TL’deki oynaklığın sürüyor olması kurların aşağı yönlü hareketinin güçlenmesini zorlaştırıyor. Dış piyasada ise Dolar endeksi 94 puanın üzerinde güç kaybetmesine rağmen hala bu seviyeye doğru ivme kazanma çabası içerisinde ve bu durum gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılıyor. Bu durumda, TL’yi rahatsız ettiği için kurların yukarı yönde tepki vermesini tetikliyor. Kur için olağanüstü bir durum olmadıkça yeni rekor seviyelerin oluşmasını beklemeyebiliriz. TCMB yapmış olduğu hamlesiyle 07 Hazirandaki toplantısına kadar olağanüstü bir durumda olmadıkça kurlarda yeni rekor seviyelerin önüne geçmiş gibi duruyor. Ancak, olası haber akışlarına karşı hala temkinli olunmasında fayda var. Yeni bir haber anında fiyatlamalar üzerinde sert bir şekilde etkisini gösterebilir.

Teknik olarak dolar yorumu, dolar kuru 4.7775 bölgesinde saatlik bazda bir direnç bölgesi oluşturdu. Bu seviyenin üzerine doğru ataklar görülmesine karşın tam olarak güçlenemiyor. Dolayısıyla, kurun yukarı yönde tepkisini koruyabilmesi için 4.7775 seviyesinin üzerinde kapanışların görülmesi gerekiyor. Buna karşın, olası geri çekilmelerde 4.74 altı kapanışlar kurun geri çekilmesi açısından önemli olabilir. (İntegral Yatırım)

TCMB’den gelen faiz hamlesi Türk lirası üzerinde kısa vadeli bir rahatlama yaratsa da bu etkinin çok sınırlı kaldığı ve satış baskısını kalıcı olarak durdurmakta başarısız olduğu görülüyor. Seçimlerin ardından uygulanacak olan ekonomi politikalarına yönelik belirsizliklerin sürdüğü mevcut ortamda, TL üzerindeki zayıflığın sürdüğünü ve kurun yeniden 4,70 üzerine yerleşmiş olduğunu görüyoruz. Bunların yanı sıra, kısa vadeli geri çekilmesinin ardından yeniden yükselişe geçen dolar endeksi ve ABD – Kuzey Kore görüşmesinin iptal olması ile birlikte bozulan risk iştahı da kurdaki yükselişte etkili oldu. Bu sabah saatleri itibariyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde satıcılı bir seyir olduğunu ve Türk lirasının dolar karşısında %1’lik kayıpla gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oluğunu görüyoruz.

Dolar endeksi ise 93,80 seviyesi üzerinde hareket ederek güçlü seyrini koruyor. Seçim öncesinde devam etmekte olan belirsizlikler ile birlikte TCMB’nin faiz artırımı sonrasında TL’de kalıcı bir rahatlama beklemediğimizi ifade etmiştik. Ancak faiz artışı sonrası oluşan rallinin oldukça kısa süreli ve zayıf kalması seçim öncesi artan belirsizliklerin piyasalar üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. USDTRY paritesinin bu sabah saatleri itibariyle 4,74’lü seviyelerde hareket ettiğini görmekteyiz. Bu noktada kurun kısa vadede 4,70 – 4,8050 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyoruz. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 4,7420 seviyesinden işlem görüyor. Paritede rekor seviyelere yakın bir bölgede bulunulduğundan dolayı yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek güçlü bir direnç veya düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek önemli bir seviyemiz bulunmuyor. (Tacirler Yatırım)

Çarşamba akşamı TCMB’nin yaptığı olağanüstü Para Politikası Kurulu toplantısında Geç Likidite Penceresi faizinde 300 baz puan artırım yapması sonrasında 4.54 seviyesinin altına kadar gevşeyen kurda, dün yurt içi ve yurt dışı taraftan gelen açıklamalar ile; yukarı yönlü sert ataklar göze çarptı. Genel anlamda tepkilerin ortak noktası; artırım kararı için geç kalındığı yönündeyken, bundan dolayı 7 Haziran’da bir miktar daha faiz artırımının gerekli olabileceği belirtildi. TCMB’den ise akşam saatlerinde yeni gelen açıklamada: 2018 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleştirilecek TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerindeki satım pozisyon tutarının 6 Milyar 150 Milyon USD’den, 8 Milyar USD’ye ulaşabilecek şekilde güncellendiği bildirildi. ABD tarafında son açıklanan FOMC toplantı tutanaklarının etkisiyle 10 yıllık tahvil faizlerinin sabah saatlerinde yüzde 2.98 seviyelerine kadar gelmesi dikkat çekiciydi. Bugün yurt içi tarafta yine; merkez bankasının 7 Haziran toplantısına ve ekonomik görünüme dair gelebilecek açıklamalar takip edilecek. ABD tarafında ise FED/FOMC yetkililerinin açıklamaları önemli olabilir. Ayrıca ekonomik veri olarak Türkiye’de Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni, ABD’de ise Dayanıklı Mal Siparişleri izlenecek. Tahvil hareketlerinin de odak noktası olacağı günde; volatil hareketlerin devam edebileceğini de hatırlatalım.

Teknik olarak bakacak olursak; kur tarafında 4.8100 seviyesinin üzerine kalıcı olarak çıkılması yeni rekorlar görmemize neden olabilir. Şuan için 4.7475 seviyesinin hemen üzerindeki kur için bugün görülebilecek geri çekilmelerde ise 4.7365, 4.6960 ve 4.6600 destek noktaları ilk etapta izlenebilir. Bu tarafta da 4.6600 altı kalıcılıkta TL lehine işlemler ağırlık kazanabilir. (Işık FX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı