EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 22 Şubat 2018

Serbest piyasada dolar 3,7940 liradan, euro ise 4,6620 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 3,7920 liradan alınan dolar 3,7940 liradan, 4,66 liradan alınan euro ise 4,6620 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 3,7920 liradan, euro ise 4,6750 liradan satılmıştı.

Dün, yurt içi tarafta jeopolitik risk unsurlarına dair krizi tırmandıracak türden herhangi bir önemli gelişme olmazken, kur tarafında gözler ekonomik veri ve haber akışlarına çevrildi. Başbakan Yıldırım yaptığı açıklamada: Mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde bir araya gelerek, faiz ve enflasyonun düşürülmesi için bir çalışma yapılacağını söyledi. ABD’de öncü PMI dataları tahminlerin üzerinde açıklanırken, İkinci El Konut Satışları beklentileri karşılamadı.

Dün ayrıca, son yapılan FED/FOMC toplantılarının tutanakları ve Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker ve Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari’nin açıklamaları da izlendi. 2018 yılında oy hakkı olmayan Harker, enflasyon ve işsizlikte daha fazla iyileşme için 2019 yılını adres gösterirken, bu yıl için 2 faiz artırımı düşüncesini muhafaza etti. Yine oy verme hakkı olmayan Kashkari ise FED’in kur hedefi olmadığına atıfta bulunurken, yüksek piyasa faizlerini iyimserlik göstergesi olarak gördüğünü belirtti.

Akşam açıklanan FOMC tutanaklarında ise, büyüme ve istihdamdaki iyimserliğin korunduğu, buna karşın büyük çoğunlukla enflasyonda da iyileşmenin görülebileceğinin ve ek faiz artışları yapılabileceğinin açıklandığı görüldü. Bugün ABD’den İşsizlik Maaşı Başvuruları ve yerel FED Başkanlarının açıklamaları takip edilecekken, yurt içi tarafta ise Kapasite kullanımı ve İmalat Güveni verilerinin yanı sıra yine jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler izlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı