EkonomiManşet

Serbest piyasada döviz kurları 2 Mayıs 2018 dolar yorumları

Serbest piyasada dolar 4,1050 liradan, euro ise 4,9260 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,1030 liradan alınan dolar 4,1050 liradan, 4,9240 liradan alınan euro ise 4,9260 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,0920 liradan, euro ise 4,9140 liradan satılmıştı.

Pazartesi akşamı Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamış oldu yeni paket mali disiplin için tartışmalara neden olurken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard And Poor’s ‘tan gelen açıklamada; Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notu BB’den BB-‘ye, yerel para cinsinden kredi notu ise BB+’dan BB’ye düşürüldü.

Not görünümü Durağan olarak belirlenirken, gerekçe olarak; İkiz açığın(Cari açık ve Bütçe Açığı) ve enflasyonun kötüye gitmesi ve mali disiplinin bozulması gösterildi. Bilindiği gibi dün de Uluslararası Para Fonu(IMF) tarafından Türkiye ekonomisine dair bir rapor yayınlanmıştı. Raporda; daha önce yüzde 4.4 olarak belirtilen 2018 büyüme oranı yüzde 4.5 olarak revize edilirken, 2017’de yaşanan kuvvetli büyümenin dengesizlikleri gidermek için fırsata dönüştürülmemesi halinde enflasyon ve cari açığın yüksek seyretmeye devam etmesinin beklenildiği belirtilmişti.

Siyasi tarafta ise aday belirleme süreci ve ittifak tartışmaları bugün de takip edilecek. Diğer yandan dün, ABD’de İmalat PMI’ları takip edilmiş, Markit verisi beklentilere paralel gelirken, daha çok önemsenen ISM dataları öngörülerin altında kalmıştı. Bugün yurt içi tarafta çok önemli bir ekonomik veri açıklanmayacak. ABD’de ise ADP enstitüsü tarafından açıklanacak olan Nisan ayı özel sektör istihdam raporu ve FED/FOMC toplantısının sonuç bildirisi takip edilecek.

Genel anlamda kur fiyatlamaları için yurt içi tarafta; jeopolitik, siyasi ve ekonomik risklerin durumu etkili olurken, ABD tarafından ise FED faiz beklentileri kaynaklı fiyatlamalar görmekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı