EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 19 Şubat 2018

Serbest piyasada dolar kuru 3,7520 liradan, euro kuru ise 4,6570 liradan haftaya başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 3,75 liradan alınan dolar 3,7520 liradan, 4,6550 liradan alınan euro ise 4,6570 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 3,7510 liradan, euro ise 4,6660 liradan satılmıştı.

Geçtiğimiz Cuma günü yurt içi tarafta; jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler olarak ABD Dış İşleri Bakanı Tillerson’ın, Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme takip edilmiş, görüşme sonrası gelen açıklamalarda: sonuç odaklı yeni bir mekanizma oluşturularak bundan sonraki süreçte birlikte hareket edilmesinin kararlaştırıldığı bildirilmişti. Açıklamalar sonrasında TL tarafında bir güçlenme göze çarptı.

ABD’de açıklanan İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları ve İthalat-İhracat Fiyat Endeksi ve Michigan Üniversitesi verileri tahminlerden iyi gelirken, IMF tarafından yapılan Türkiye Değerlendirmesi de takip edildi. Yapılan açıklamada: Türkiye ekonomisinin zayıflayan teşvik etkisiyle bu yıl yüzde 4 oranında büyümesinin beklendiği belirtilirken, yeni faiz artışları olmaksızın enflasyonun yılı iki haneli rakamlarda kapatabileceği vurgulandı. Bugün ABD tarafında resmi tatilin etkisiyle herhangi bir ekonomik veri açıklanmayacakken, yurt içi tarafta da önem arz eden bir data bulunmuyor. Ancak, her iki bölgeden gelebilecek önemli haber akışları ve teknik fiyatlamalar kur üzerinde etkili olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı