EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 15 Mart 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 3,8820 liradan, euro ise 4,8070 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 3,88 liradan alınan dolar 3,8820 liradan, 4,8050 liradan alınan euro ise 4,8070 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 3,8860 liradan, euro ise 4,8010 liradan satılmıştı.

Geçtiğimiz hafta yapılan TCMB/Para Politikası Kurulu toplantısının tutanakları dün açıklandı. Toplantı özetinde genel ekonomik görünüm ve enflasyondaki durum hakkında bilgiler verilirken, enflasyonda baz etkisi kaynaklı dalgalanmalardan ziyade ana eğilimdeki gelişmelere odaklanıldığına vurgu yapıldığı görüldü.

Artık kronikleşmeye başlayan jeopolitik risk unsurları da dün takibimizdeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’den sonra Menbiç’de operasyonların devam edeceğini yinelerken, Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu ise ABD’nin Dış İşleri Bakanı’nın değişmiş olması nedeniyle 19 Mart’taki toplantının iptal edilebileceğini kaydetti. Dün, ABD’de açıklanan Çekirdek ÜFE öngörülerle örtüşürken, Çekirdek Perakende Satışlar beklentileri karşılayamadı.

Perakende Satışlar verisi sonrası JP Morgan, ABD’nin 1.çeyrek büyüme beklentisini yüzde 2.5’den yüzde 2.0’ye düşürdü. Bugün yurt içi tarafta Aralık ayı Çeyreklik İşsizlik Ortalaması, Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi ve TCMB anketleri takip edilecekken, ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları, Philadelphia ve NewYork bölgelerinin İmalat Endeksleri ve Hazine verileri açıklanacak.

Yine her iki bölgeden gelebilecek başkaca haber akışları ve teknik fiyatlamalar da önemli olacaktır. Öncelikle 2 Yıllık ve 10 Yıllık Türkiye tahvillerinin güne yükselişle başladığını söyleyelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı