EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 13 Nisan 2018 Dolar Yorumları

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,1030 liradan alınan dolar 4,1050 liradan, 5,0610 liradan alınan euro ise 5,0630 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,0910 liradan, euro ise 5,0390 liradan satılmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığına yönelik açıklamaları sonrasında TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın da ihtiyaç halinde müdahalede bulunacağına yönelik açıklamaları kurdaki ateşi biraz olsun dindirdi. Dün ayrıca, Suriye merkezli jeopolitik risklerde tansiyonun düşmesi ve Uluslararası Yatırım Kuruluşlarından Morgan Stanley’in önümüzdeki TCMB Para Politikası toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımı olabileceğine yönelik yaptığı açıklamalarda kurdaki geri çekilmeleri destekledi.

Bu kapsamda bakacak olursak bugün veya ilerleyen günlerde Suriye’ye yönelik uluslararası ülkelerden gelecek açıklamalar ve Merkez Bankası’nın ilerleyen günlerde atacağı adımlar TL varlıkları için kritik olacaktır. Bugünkü ekonomik takvimde ise yurtiçi taraftan önemli bir veri akışı bulunmazken ABD’de İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) ve Michigan Üniversitesi tarafından gelecek beklenti anketleri takip edilecek.

Teknik olarak dolar yorumu, 4.0750 üzeri kalıcılıklar TL varlıkları için risk teşkil etmektedir. Bu durum zaman zaman yukarı yönlü ataklara neden olabilir. 4.0750 seviyesi altında yaşanacak geri çekilmelerde ise 4.0630, 4.0495 ve 4.0365 destekleri takip edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı