EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada döviz kurları 10 Nisan 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar 4,06 liradan, euro ise 4,9990 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,0580 liradan alınan dolar 4,06 liradan, 4,9970 liradan alınan euro ise 4,9990 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,0620 liradan, euro ise 5,0040 liradan satılmıştı.

TL varlıkları gerek siyasi gerek jeopolitik risk unsurlarındaki artış gerekse son zamanlarda kötü gelen ekonomik verilerin kronikleşmesi gibi sorunlarla birlikte baskılanmaya devam ederken kurda da gün geçtikçe rekor seviyeler görülmekte.

Ayrıca hükümet yetkililerinin faiz indirimlerine ilişkin açıklamaları ve geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon verisi sonrası yetkililerden gelen negatif açıklamalar, Merkez Bankasının önümüzdeki toplantıda hamle yapma ihtimalini zayıflatırken TL varlıklarında da baskıyı artırmakta. Bu yüzden 25 Nisan’da yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı öncesi kurum yetkililerinden gelecek açıklamalar önemli olacağından dikkatle takip edilmeli.

Öte yandan Afrin sonrası Türkiye’nin bölgede atacağı adımlar piyasa tarafında merakla beklenirken Rusya’nın, Türkiye’nin, Afrin’den bir an önce çıkması gerektiğini belirtmesi bölgedeki risk unsurlarını artırıcı nitelikte. Bugünkü ekonomik takvime bakacak olursak yurtiçi tarafta önemli bir veri akışı bulunmazken gözler yarın açıklanacak Cari İşlemler Dengesine çevrilmiş durumda.

Ayrıca bugünde Suriye eksenli jeopolitik riskler ön planda olacaktır. ABD’de ise Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verisinin yanı sıra ticaret savaşları yine ana gündem maddesi olarak takip edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı