EkonomiManşet

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları 6 Haziran 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 4,5950 liradan, euro ise 5,3880 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,5930 liradan alınan dolar 4,5950 liradan, 5,3860 liradan alınan euro ise 5,3880 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,6120 liradan, euro ise 5,3810 liradan satılmıştı.

Güne 4.60 seviyesi altında başlayan kur, gün içerisinde 4.5840-4.6300 aralığında hareket etti. TCMB PPK toplantısından çıkacak karara odaklanıldığını ve bu nedenle ekstra bir gelişme olmaması durumunda toplantı sonucuna kadar dar bir alanda hareket etmeye devam edeceğini düşündüğümüz kur için 4.60 altı kalıcılığın devam edip etmeyeceğini takip edeceğiz.Dün ABD’de açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen ISM Hizmet PMI verisi sonrası Dolar endeksinde yaşanan yukarı yönlü harekete rağmen kur tarafında önemli bir hareketin oluşmadığını izledik.

4.60 altında kalabildiği sürece yaşanacak geri çekilmeler 4.5840 – 4.5600 seviyelerinin test edilmesini sağlayabilir. 4.60 üzerine görülebilecek yeniden geçişlerde ise 4.63 ve 4.65 izleyeceğimiz direnç noktaları olacak. (Ahlatcı Yatırım)

Riskli varlıklara yönelik küresel risk iştahı, artan korumacı politikalar ve jeopolitik riskler ile birlikte dün itibariyle azalsa da, dolar endeksindeki düşüş hareketi ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde pozitif bir seyrin hakim olduğu görülüyor. Yeni İtalya Başbakanı Conte’nin Euro Bölgesi’nden ayrılma gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtmesi sonrasında euroda gözlemlenen yükselişin de etkisiyle birlikte dolar endeksinde görülen gerileme gelişen ülke para birimlerinin bu sabah saatleri itibariyle pozitif bir resim ortaya koymasını sağlarken, USDTRY paritesinin de yeniden 4,60 seviyesi altına inmesine yardımcı oldu.

Bu sabah saatleri itibariyle dolar endeksinin 93,80 seviyesi civarında dalgalandığı, USDTRY paritesinin ise 4,60 seviyesi altında hareket ettiği görülüyor. Bu notada kurun, 4,60 üzerinde kalıcı olamadığı ve bu seviye üzerinde tutunamadığı görülüyor.

Bu edenle kurun 4,60 seviyesi altındaki seyrini sürdürmesini beklemekle birlikte, bugün içerisinde 4,55 – 4,60 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Bu sabah saatleri itibariyle 4,5936 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketler 4,5840 ve 4,5615 seviyeleri kısa vadeli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 4,6020 ve 4,6285 seviyeleri direnç görevi görüyor. (Tacirler Yatırım)

Yarın yapılacak TCMB para politikası kurulu toplantısı öncesinde, TL varlıklarda temkinli seyirler izleniyor. USD/TL ve EUR/TL kurlarında geri çekilme isteği var ancak iç piyasayı tam anlamıyla rahatlatacak haber akışlarının olmaması, kurların geri çekilmesini sınırlı kılıyor. Dolar endeksi, dün 94 puanın üzerinde güçlü bir görünüm izliyordu ancak bu sabah bir miktar gevşediği dikkat çekiyor. Bu durumunda, gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatlattığı ve kurlarında geri çekilme isteğine destekleyici olduğu yorumunu getirebiliriz. Bugün için gündem sakin dolayısıyla veri bazlı hareketler kurlar üzerinde beklenmiyor. Özellikle iç piyasaya yönelik gelebilecek olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: USD/TL kuru 4.58 destek noktasının üzerinde seyrini korumaya devam ediyor. Kur, bu destek noktasının altına doğru hareketinde başarılı olamadığı müddetçe yukarı yönde tepki verme isteğini korumaya devam edebilir. Bu durumda, 4.6380 bölgesini direnç noktası olarak izleyebiliriz. Ancak, kur yukarı yönde tepkilerinde de çok agresif olamadığı için biraz daha yatay bir görüntü olduğunu gözlemliyoruz. (İntegral Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı