EkonomiManşet

Serbest Piyasada Döviz Fiyatları 12 Haziran 2018 Dolar Yorumları

Serbest piyasada dolar kuru 4,53 liradan, euro ise 5,3320 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,5280 liradan alınan dolar 4,53 liradan, 5,33 liradan alınan euro ise 5,3320 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,5090 liradan, euro ise 5,3230 liradan satılmıştı.

Haftaya bu yılın ilk çeyrek büyüme verileriyle başladık. Türkiye, 2018’in ilk çeyrek döneminde %7.4 ile beklentilere paralel bir büyüme rakamı yakaladı. İlk çeyrekte hane halkı harcamalarındaki %11’lik artışla meydana gelen güçlü iç talep sanayi sektörünün üretimini artırırken bu artışta ithalatın yükselişi dikkat çekici oldu.

Bununla birlikte açıklanan cari açık rakamı ise 5.4 milyar Dolar olarak beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti. Beklentileri karşılayan büyümeye rağmen bunun kur tarafında olumlu bir yansıması oluşmadı. Artan cari açık ve enflasyon görünümü yanında Dolar’ın güçlü duruşunun kurun düşüşünü engellediği söylenebilir.Kurda 4.53 üzerinde sağlanacak kapanışlarda yükseliş eğilimi 4.57-4.63 seviyelerinin görülmesini sağlayabilir. 4.53 altı kalıcılıkta ise 4.50 ve 4.45 destekleri takibimizde olacak (Ahlatcı Yatırım).

Dün sabah saatlerinde yukarı yönlü hareket ile 4,5435 seviyesi yakınlarına yükselen USDTRY paritesi, beklentinin üzerinde %7,4 açıklanan Türkiye Büyüme verisi sonrası snırlı geri çekilme yaşadı. Yeni güne sakin başlayan paritede geri çekilme yaşanması durumunda 4,4970 kısa vadede takip edilebilecek destek seviyesi olarak karşımıza çıkmakta.

Kırılması durumunda hareketin tekrardan 4,4600 seviyesine doğru devamı beklenebilir. Gün içerisinde yükseliş yaşanması durumunda 50 birimlik hareketli ortalamanın yakın olduğu 4,5435 seviyesi önemli direnç görünümünde. Bugün ABD ‘den açıklanacak olan enflasyon rakamı FED ‘in faiz artırım hızı hakkında fikir verebileceğinden takip edilmesinde fayda bulunmaktadır (Alnus Yatırım).

Türk lirası, tahvil faizlerindeki yükseliş eşliğinde dün değer kaybederek USDTRY paritesinin yeniden 4,50 seviyesi üzerine yerleşmesine neden oldu. Yurt içi piyasalarda 2 yıllık tahvil faizi %18,86 ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyesine yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi ise %15,33’e yükseldi. Bununla birlikte Türk lirası son dört gündür ilk defa değer kaybetti ve USDTRY paritesi dün gün içerisinde 4,5398 seviyesini test etti. Bugün ise, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Singapur’daki tarihi görüşmesi Türkiye saatiyle sabah erken saatlerde sona erdi. Trump ve Kim arasındaki görüşmeye yönelik olumlu sinyallerin geldiğini görüyoruz.

Bu noktada piyasalarda Kuzey Kore ve ABD’nin yeni bir uzlaşma yoluna gidebileceğineyönelik beklentilerin artması dolar endeksinin güçlenmesine ve endeksin yeniden 94 seviyesi üzerine yerleşmesine neden olabilir. (Dolar endeksindeki görünüm açısından bugün saat 15:30’da ABD’den gelecek olan Mayıs ayı TÜFE verileri de büyük önem arz ediyor olacak. ABD’de tüketici enflasyonunun Mayıs ayında yükseliş kaydetmesi bekleniyor.) Bu sabah saatleri itibariyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde satıcılı bir seyrin hâkim olduğunu ve dolar endeksinin 93,70’li seviyelerden işlem görmekte oluğunu görüyoruz. Bu noktada USDTRY paritesinin, görece güçlü dolar endeksi ve tahvil faizlerimizdeki yükseliş ile birlikte, bugün içerisinde yükseliş hareketini sürdürmesini ve4,55 seviyesini hedef almasını beklemekteyiz. Bu sabah saatleri itibariyle 4,5244 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketler 4,50 ve 4,4830 seviyeleri kısa vadeli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 4,5315 ve 4,5615 seviyeleri direnç görevi görüyor (Tacirler Yatırım).

Dolar endeksinin yükselme çabası, gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılamaya devam ediyor. Ayrıca, son dönemde gelişmekte olan ülke piyasalarındaki fon çıkışlarının da GOP’ların güçlenmesini zorlaştırdığını ekleyebiliriz. Türkiye’de ise dünkü büyüme ve cari işlemler dengesinin ardından bugün biraz daha sakin bir gün geçirmesini bekleyebiliriz. Ancak, TL’deki kırılganlığın sürüyor olması kurların geri çekilmesini de sınırladığını belirtmekte fayda var. Dış piyasada bugün ABD- Kuzey Kore zirvesi yakından izleniyor. Zirveden gelecek haber akışı fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceği gibi USD/TL kuru üzerinde de dolaylı yollardan yansımasını bekleyebiliriz. Zirvenin dışında da ABD’de enflasyon günü ve açıklanacak enflasyon rakamlarının Dolar üzerinde sınırlı da olsa etkili olmasını düşünüyoruz.

Teknik Analiz: USD/TL kuru için psikolojik destek noktası 4.44 olurken, yukarıda ise 4.54 seviyesini direnç noktası olarak izleyebiliriz. Kur bu seviyelerin altında veya üzerinde kalıcı bir seyir oluşturamadığı müddetçe yeni bir trende başladığını söylemek zor olabilir. Bir süre 4.44-4.54 aralığını ihlal etmesini bekleyebiliriz (İntegral Yatırım).

Dün, yurt içi tarafta iki kritik veriyi takip ettik. 1.Çeyrek GSYİH Değişimi beklentilerin üzerinde büyümeye işaret etmesine karşın, Nisan ayı Cari İşlemler Dengesi’nde tahminlerin üzerinde açık verilmesi TL tarafında baskıya neden oldu. Zira, büyüme detaylarında yatırım harcamaları ve tüketici harcamaları kaynaklı görülen yüksek seyir ilerleyen dönemde yüksek faizlerin etkisiyle terse dönebilir. Bu da ekonomideki durumu daha net yansıtması açısından Cari Açık verisini daha da önemli kılıyor. Datalar sonrası birçok hükümet yetkilisinden açıklamalar gelirken, yüzde 7.4’lük büyüme verisinin ön plana çıkartıldığı görüldü. ABD tarafında dün önemli bir ekonomik veri açıklanmadı. Bugün ise oldukça önemli olan TÜFE verileri takip edilecek. Bu veriler; bugün başlayıp yarın sona erecek olan FED/FOMC toplantılarında üyelerin kararlarını da etkileyebilecek öneme sahip. Yine, her iki ekonomiye dair gelebilecek haber akışları, tahvil piyasası hareketleri ve teknik fiyatlamalar da kur tarafında takip edilecek.

Bu bağlamda teknik olarak baktığımızda; dün yukarı tarafta 4.5390 direncinin test edildiğini gördük. Şuan için 4.5240 seviyesinin yakınında fiyatlanan kur için 4.5390 üzeri kalıcılıkta 4.5470, 4.5565 ve 4.5690 direnç seviyeleri takibe alınabilir. 4.5240 seviyesi altında kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde izleyebileceğimiz destek noktaları ise 4.5130, 4.4925 ve 4.4850 seviyelerinde bulunmakta. TL lehine işlemlerin derinleşmesi için 4.4450 seviyesi altında kapanışlara ihtiyaç olduğunu bir kez daha hatırlatalım (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı