EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada altın fiyatları rekor kırdı 10 Nisan 2018 Altın Yorumları

Altın gram fiyatı, dolar kuru, altın ons fiyatından aldığı destekle bugün tarihinin en yüksek seviyesi olan 175,5 lirayı gördü. Analistler, gram altın fiyatında 180-185 lira seviyelerinin yeni hedef olabileceğini belirtti.

İstanbul Kapalıçarşı’da 177,70 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 177,90 liradan, bin 171 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 190 liradan, 162 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 166 liradan, bin 144 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 167 liradan, 574 liradan alınan Yarım Ziynet 584 liradan ve 287 liradan alınan Çeyrek Ziynet 292 liradan satıldı.

Çin’in kapılarının dışa kapanmayacağını ve daha da açılacağını belirten Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, otomobil ithalatı üzerindeki vergilerin önemli ölçüde azaltılacağını ve yabancı firmaların otomotiv endüstrisinde mülkiyet haklarına yönelik kısıtlamaların en kısa zamanda hafifletileceğini ifade etti.

Xi’nin ticari kısıtlamaları azaltılacağına yönelik sinyalleri ticaret savaşı kaygılarını kısmen de olsa hafifletmiş görünüyor. Gün içinde konuşma yapan FED üyesi Robert Kaplan ise ABD ve Çin’in önerdikleri gümrük vergilerinin çok azının uygulamaya geçeceği konusunda umutlu olduğunu ve iki ülke arasında yapıcı ticari ilişkinin olması, her iki ülkenin de çıkarına olduğunu belirtti.

Faiz oranlarını artırma konusunda yavaş ve sabırlı olunması gerektiğinin altını çizen Kaplan, bu yıl FED’in 3 faiz artışı öngörüsünün devam ettiğini ifade etti. ABD Hazine Bakan Yardımcısı, Kuzey Kore’nin yaptırımlarından kaçınma çabalarının nasıl engelleneceğini Avrupalı müttefikleri ile görüştüklerini söyledi.

Suriye meselesinde ise hareketlilik devam ederken ABD Başkanı Donald Trump’ın yakın zaman içinde kritik kararlar alacağını açıklamasının ardından piyasalar bu kararı merakla bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı