EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada altın fiyatları bugün 8 Nisan 2018 Altın Yorumları

Cuma günü, İstanbul Kapalıçarşı’da 172,50 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 172,70 liradan, bin 137 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 155 liradan, 157 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 161 liradan, bin 111 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 131 liradan, 555 liradan alınan Yarım Ziynet 565 liradan ve 278 liradan alınan Çeyrek Ziynet 283 liradan satıldı.

Veri akışında gün içinde açıklanan Mart ayı tarım dışı istihdam göstergelerinin beklentilerin altında kaldığı görüldü. Veri, 193 Bin kişilik beklentiye karşılık 103 Bin olarak gerçekleşirken ortalama saatlik kazançlar geçen ayki yüzde 0.1’lik oranın üzerinde, bu ay ise beklentiler dahilinde sonuçlandı.

Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün için olumlu işsizlik beklediğini söylemesine rağmen işsizlik oranındaki yüzde 4.0 ’lük beklenti de karşılanamadı ve geçen ay itibariyle değişmeyerek yüzde 4.1 gerçekleşti. Haber akışında ise Trump’ın Çin’e yönelik ek gümrük vergisi düşündüğü ve yaklaşık 100 Milyar Dolar tutarındaki verginin değerlendirileceğini belirtirken konuyla ilgili Çin Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada ticaret savaşı istemediklerini ancak savaştan da korkmadıklarını vurguladı.

Bakanlık ayrıca, ticari çatışmanın ABD tarafından çıkarıldığını ve ABD’nin atacağı adımların izlenerek çıkarlarının korunması için yeni ve geniş kapsamlı tedbirler alabileceklerini duyurdu. Günün ilerleyen saatlerinde gerek ekonomik veriler, gerekse ticaret savaşlarına yönelik gelebilecek açıklamalar yine fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Bu kapsamda FED Başkanı Jerome Powell’in açıklamaları da izlenmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı