EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada altın fiyatları 9 Nisan 2018 Altın Yorumları

İstanbul Kapalıçarşı’da 173,60 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 173,80 liradan, bin 144 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 163 liradan, 158 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 162 liradan, bin 118 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 138 liradan, 559 liradan alınan Yarım Ziynet 280 liradan ve 280 liradan alınan Çeyrek Ziynet 285 liradan satılıyor.

Tüm hafta boyunca ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları konuşulurken olayın yeni bir boyut kazandığını görmekteyiz.

Önce ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı 50 milyar dolar tutarında ve yaklaşık 1300 ürünü içeren Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı. Çin’in yanıt olarak 128 ABD menşeli ürüne ek vergi tarifesi uygulayacağını beyan etmesi de ticaret savaşlarını alevlendirdi.

Daha sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ile Çin’in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai’nin, ticaret savaşlarına ilişkin ılımlı açıklamaları Dolar Endeksinde toparlanmaya neden olurken iki taraftan son gelen açıklamalar şuan itibariyle pozitif gözükse de herhangi somut bir adımın atılmaması sebebiyle piyasa tarafında hala daha endişelerin devam ettiğini söylemekte fayda görüyoruz.

Kaldı ki haftanın sonuna doğru Trump, Çin’e yönelik ek gümrük vergisi düşündüğü ve yaklaşık 100 Milyar Dolar tutarındaki verginin değerlendirileceğini belirtirken konuyla ilgili Çin Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada ticaret savaşı istemediklerini ancak savaştan da korkmadıklarını vurguladı. Bakanlık ayrıca, ticari çatışmanın ABD tarafından çıkarıldığını ve ABD’nin atacağı adımların izlenerek çıkarlarının korunması için yeni ve geniş kapsamlı tedbirler alabileceklerini duyurdu.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesindeki teknoloji şirketlerini hedef alan açıklamaları da borsa tarafında sert düşüşlere neden oldu. Yaşanan bu olaylar sonrası piyasada güvenli liman arayışı artarken haftanın ilk günlerindeki bu açıklamayla değerli metalde alış yönlü işlemler ağırlık kazandı.

Daha sonra ise Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamalarda Amazon’a karşı herhangi bir yaptırımın düşünülmediği kaydedildi. Gelen bu açıklama ile birlikte borsalarda kısmen toparlanma yaşanırken Değerli Metal’de de baskılanma görüldü. Veri akışında ise açıklanan Mart ayı Tarım Dışı İstihdam göstergelerinin beklentilerin altında kaldığı görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı