EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada altın fiyatları 4 Nisan 2018 Altın Yorumları

Altın fiyatları, bugüne yükselişle başlamasının ardından 172,70 lira seviyelerinde dengelendi. Dün, altın ons fiyatındaki değer kayıplarının etkisiyle satış ağırlıklı bir seyir izleyen altın gram fiyatı günü önceki kapanışa göre yüzde 0,20 azalışla 171 liradan tamamladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 172,50 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 172,70 liradan, bin 137 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 156 liradan, 156 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 160 liradan, bin 111 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 131 liradan, 556 liradan alınan Yarım Ziynet 566 liradan ve 276 liradan alınan Çeyrek Ziynet 281 liradan satıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığı Çin menşeli ürünlerin listesi yayımlandı. 50 milyar dolar tutarında ve yaklaşık 1300 ürünü içeren listeye için Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada; uygulamanın temelsiz, tipik tek taraflı ve korumacı olduğu nitelendirilirken Çin tarafının buna sert şekilde karşı çıktığı ve güçlü şekilde kınadığı ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Çin’in, ABD’nin söz konusu uygulamasını Dünya Ticaret Örgütünün uyuşmazlık çözüm mekanizmasına taşıyacağı duyurulurken, Çin’in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) temsilcisi Zhang Xiangchen, ABD’nin ticarete ilişkin aldığı önlemlerin DTÖ kurallarını ihlal ettiğini belirtti. Öte yandan Çin’in de ABD malları için yeni gümrük tarifelerinin belirleneceği ve 50 Milyar Dolarlık vergi uygulayacağı planladığı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump ise, Çin ile bir ticaret savaşında olmadıklarını, ancak Çin tarafından yılda 300 milyar Dolarlık fikri mülkiyet hırsızlığı yapıldığını ve bu durumun devam etmesine izin veremeyeceklerini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı