EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada altın fiyatları 22 Şubat 2018

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 162 lira oldu.

İstanbul Kapalıçarşı’da 161,80 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 162 liradan, bin 66 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 84 liradan, 147,50 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 151,50 liradan, bin 42 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 62 liradan, 521 liradan alınan Yarım Ziynet 531 liradan ve 261 liradan alınan Çeyrek Ziynet 266 liradan satılıyor.

Dün ABD’de; Markit tarafından açıklanan PMI verileri beklentilerin üzerinde sonuçlanırken, Mevcut Ev Satışları tahminlerin altında gerçekleşti. Dün ayrıca FED yetkililerinden gelen açıklamalar takip edilirken, 2018 FOMC toplantılarında oy hakkı bulunmayan Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, tahvil piyasalarında yaşanan artışları ‘’iyimserlik göstergesi’’ olarak nitelendirirdi.

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, bu yıl 2 faiz artışının muhtemel olduğunu belirtirken, Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ise faiz artırımlarının kademeli şekilde yapılması gerektiğini söyledi ve enflasyona dair ılımlı mesajlarda bulundu. Kashkari’nin yanı sıra Harker ve Kaplan’ın da 2018 FOMC toplantılarında oy kullanma hakları olmadığını belirtelim.

Akşam saatlerinde açıklanan FED/FOMC toplantı tutanaklarına bakacak olursak; üyelerin çoğunun 2018 yılı için enflasyonda bir artış bekledikleri konusunda hem fikir oldukları görülmekte. Tutanaklarda ayrıca birçok üyenin istihdam ve büyüme konusunda olumlu söylemleri dikkat çekerken oy verme hakkı olan yetkililerin ekonomideki toparlanmaya vurgu yaparak, daha fazla faiz artırımı konusunda fikir birliğine varmaları diğer önemli hususlar arasında yer aldı. Açıklamalar sonrası gerek Dolar Endeksinde, gerekse ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde artışlar göze çarptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı