EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada altın fiyatları 21 Şubat 2018 (çeyrek altın yorumları)

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 162 lira oldu.

İstanbul Kapalıçarşı’da 161,80 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 162 liradan, bin 66 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 85 liradan, 147,50 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 151,50 liradan, bin 42 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 63 liradan, 521 liradan alınan Yarım Ziynet 531 liradan ve 260 liradan alınan Çeyrek Ziynet 265 liradan satılıyor.

Dün ABD tarafında veri ve haber bakımından sığ geçirilirken, tahvil getirilerinde görülen yükselişler ve Dolar endeksindeki toparlanmanın devamı ile emtiada satış baskısı devam etti. Bugün gözler 30-31 Ocak tarihleri arasında yapılan ve eski FED Başkanı Janet Yallen’in gerçekleştirdiği son toplantılara dair gelecek tutanaklara çevrilmiş durumda. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz toplantıda, FED, beklenildiği gibi faizlerde bir değişikliğe gitmemiş ve ekonominin kademeli bir şekilde faiz artışlarını desteklediği açıklanmıştı.

Banka ayrıca, ekonomideki olumlu ivmelere dikkat çekerek enflasyon konusunda bu yıl bir artış beklediklerini ve orta vadede yüzde 2 civarında bir istikrar yakalayacaklarını da beyan etmişti. Bugün ise tutanaklarda, satır aralarında kalan önemli açıklamalar takip edilecek. Bugünkü ABD ekonomik takviminde ise Mevcut Ev Satışları verisi, piyasa tarafından 5 Milyon 600 Bin olarak beklenmekte.

Öte yandan Markit tarafından açıklanacak olan öncü Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) piyasa tarafında 55.4 olarak tahmin edilirken, Hizmet PMI’ı 54.0 olarak öngörülmekte. Ayrıca küresel risk unsularına yönelik gelecek haberler ve teknik fiyatlamalar da Emtia fiyatlamalarında etkili olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı