EkonomiManşetSon Dakika

Serbest piyasada altın fiyatları 2 Nisan 2018 Altın Yorumları

Altın fiyatları ticaret savaşı endişeleriyle yükselirken, gram altın 169,9 liradan, çeyrek altın ise 279 liradan alıcı buldu.

ABD’nin ithal aluminyum ve çeliğe getirdiği gümrük vergisine Çin’in karşılık vermesinin ardından ticaret savaşı endişeleriyle yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.4 yükselerek 1,329.24 doları gördü.

İstanbul Kapalıçarşı’da 169,70 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 169,90 liradan, bin 118 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 137 liradan, 155 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 159 liradan, bin 93 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 115 liradan, 547 liradan alınan Yarım Ziynet 557 liradan ve 274 liradan alınan Çeyrek Ziynet 279 liradan satılıyor.

ABD’nin Çin menşeli ürünlerine en az 50 Milyar dolarlık ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasıyla başlayan gerginlik sürerken tarafların açıklamaları devam etti. ABD Hazine Bakanı Mnuchin, amaçlarının bir ticaret savaşı çıkarmak olmadığını ancak olası bir ticaret savaşından da korkmadıklarını dile getirdi. Ayrıca Mnuchin’in, bu gümrük vergisine ihtiyaç olmadan Çin ile anlaşmaya varabilecekleri konusunda umutlu olduklarını vurgulaması da dikkatlerden kaçmadı.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise ABD ile ticaret savaşı istemediklerini, çözümün kapıyı kapatmaktan ziyade daha fazla açmak olacağı ancak tek taraflı bir müzakerenin de kabul edilmeyeceği bildirildi. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng de ABD’nin Çin’e karşı aldığı önlemlerin tipik bir korumacılık olduğunu ve soğuk bir savaş tavrını yansıttığını kaydetti.

Bunun dışında Kuzey Kore ekseninde Lider Kim Jong Un’un Çin ziyaretinde nükleer silahlanmaya ilişkin barışçıl ifadelere yer vermesi önemli oldu. Kuzey Kore yetkililerinin Çin ziyaretine ithafen kendisini bilgilendirdiğini belirten ABD Başkanı Donald Trump; Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’ten bu yönde mesaj aldığını, görüşmenin çok iyi gittiğini ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un kendisiyle görüşmeyi dört gözle beklediğini ancak bu süreçte de maksimum yaptırım ve baskının devam ettirilmesi gerektiğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı