EkonomiManşet

Serbest Piyasa Döviz Kurları 7 Haziran 2018

Serbest piyasada dolar kuru 4,5530 liradan, euro ise 5,3810 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,5510 liradan alınan dolar 4,5530 liradan, 5,3790 liradan alınan euro ise 5,3810 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,5670 liradan, euro ise 5,3840 liradan satılmıştı.

Yurt İçi tarafta bugünkü TCMB kararlarına odaklanılmışken; bir yandan da hükümetten ve uluslararası kurumlardan gelen açıklamalar takip ediliyor. Yine, Suriye ve Irak’a yönelik düşünülen askeri operasyonlar ve tahvil piyasasındaki fiyatlamalar da TL varlıklarını yakından ilgilendiriyor. En son 28 Mayıs’ta faizleri komple artıracak kararlar alan TCMB’nin bugün ilave sıkılaştırma hamlesi yapıp yapmayacağı fiyatlamalar açısından oldukça kritik olacak. Pazartesi günü gelen kötü enflasyon verileri ile Mehmet Şimşek ve Murat Çetinkaya’nın Londra ziyareti sonrası sağlanan uluslararası yatırımcı güveni ele alındığı zaman yeni bir faiz artırımı hamlesi yapılması ihtimali güçlü duruyor.

Diğer yandan yeterli fonlama faizi rakamına sahip olunduğu düşünülerek bu toplantıyı pas da geçebilir. Ancak, bu durumda piyasa faizlerinde yeniden başlayan yukarı yönlü hareketler ve makroekonomik verilerdeki bozulmaların devam etmesi ihtimali bankayı ilerleyen süreçte zorda bırakabilir. Zira dün, 10 yıllık tahvil faizinde yüzde 15.40 ile tüm zamanların rekor seviyesi yenilenirken, 2 ve 5 yıllık tahvil faizleri de en yüksek seviyelerine yakın seyir izlemişti. Bugün, TCMB kararlarının yanı sıra yurt içi taraftaki jeopolitik ve siyasi gelişmeleri, yurt dışı tarafta ise ABD kaynaklı haber ve verilerden ötürü Dolar endeksi ve ABD tahvil getirilerindeki hareketleri ve gelişmekte olan piyasalara yönelik oluşabilecek ekstra risk unsurlarını takip edeceğiz.

Teknik olarak baktığımızda ise; dünkü geri çekilme ile 11 Mayıs’tan başlayan yükselen trend çizgisini de kesen 4.5390 destek noktasına yakın fiyatlama görmekteyiz. Buranın kırılması halinde 4.4925, 4.4650 ve 4.4415 destek seviyeleri yeniden takibe alınabilir. Bugün 4.5390 üzeri kalıcılıkta görülebilecek USD lehine işlemlerde ise izlenebilecek direnç noktaları 4.5690, 4.5900 ve 4.6275 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

Dün yurt içinde Maliye ve Ekonomi bakanları seçim sonrası mali politikanın parasal politikayı destekleyeceğini belirtti. Dolar endeksinin de gerilemesinden fırsat bulan Dolar/TL kuru 4.5374 noktasından günü satıcılı sonlandırdı.

Bugün TCMB tarafından açıklanacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) kararı öncesinde ve sonrasında kurda volatilitenin fazla olması beklenebilir. TCMB’nin faizleri artırması TL’deki değer kazançlarını güçlendirebilir. Aksi halde TL’de tekrar değer kayıpları görülebilir. Teknik olarak bakıldığında; kurun 4.5260 seviyesi aşağısındaki fiyatlamalarda 4.45 desteği önem kazanabilir. Kurun 25 ile 50 barlık ortalamasının kesişimi olan 4.5850 üzerindeki yükselişlerinde ise 4.65-4.75 bandın gündeme gelebilir. (ŞekerFX)

TCMB para politikası kararı öncesi Türk Lirasında yaşanan gevşeme eğilimi dikkat çekici. Dış tarafta Euro’nun Dolar karşısında güçlenmesinden kaynaklanan bir rahatlama var. Ancak kurda tek başına dışarıdan kaynaklanan gevşemenin olduğunu söylemek eksik kalır. Bugün 14:00’da gerçekleşecek TCMB para politikası toplantısında faiz artırımı beklentisi Türk Lirası tarafında yaşanan gevşemede etkili olmuş görünüyor. Muhtemelen bu toplantıda faiz artırımı beklentisinin yükselmesiyle birlikte yüksek kurdan çıkış olmuş olabilir. Bu durum paritedeki geri çekilmeleri desteklemiş olabilir. Yabancı kurumların ağırlıklı beklentisi bugün TCMB’nin faizlerde 50 ila 100 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesi yönünde. Piyasada da buna yakın bir fiyatlama var. Şayet TCMB bugün faizlerde bir değişikliğe gitmez ise kurda kısa vadede yukarı yönlü stresin artığını izleyebiliriz. Buna karşın 50 baz puanlık bir faiz artırımı fiyatlamalara dahil olduğundan dengeli kur hareketinin sürmesi beklenebilir. Piyasa için 100 baz puanlık bir artışta sürpriz olmayacaktır. Ancak böyle bir durumda paritedeki aşağı yönlü marj eğilimi daha da açılabilir.

Teknik olarak dolar kuru şu sıralar 4.5374 seviyesinde bulunmakta. Paritede 4.63 – 4.58 arasındaki kısa vadeli süreç sonlanmış görünüyor. 4.54 seviyesindeki destek noktası da aşağı yönlü zorlanıyor. Paritede gevşeme eğilimi sürüyor. Buna karşın teknik göstergeler paritede yeni bir aşağı yönlü trend başlamasına yönelik önemli sinyaller şimdilik vermemekte. Paritede gün içerisinde yaşanacak gelişmelere bağlı olarak kurda dalgalanma beklenebilir. 4.52 desteğinin altına geri çekilmeler olması durumunda aşağı yönlü seyir 4.44 seviyesine doğru devam edebilir. (İntegral Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı