EkonomiManşet

Serbest Piyasa Döviz Kurları 11 Haziran 2018

Serbest piyasada dolar kuru 4,4820 liradan, euro ise 5,29 liradan yeni haftaya başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,48 liradan alınan dolar 4,4820 liradan, 5,2880 liradan alınan euro ise 5,29 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,4910 liradan, euro ise 5,2830 liradan satılmıştı.

TCMB, perşembe gerçekleşen PPK toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %16,5’ten %17,75’e çıkardı. Banka faiz artışına gerekçe olarak enflasyondaki yükselişi gösterirken ‘enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir.

Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir. TCMB’nin piyasa beklentileri (100 bp) üzerinde faiz artırması (125 bp) ile TL varlıklar Perşembe günü yükseliş yaşamıştı ve USD/TRY kuru %2 düşüşle 4,4560’a geriledi. Ancak kurdaki düşüş 4,45 tabanında sınırlı kaldı ve kur Cuma günü %1,50 kazançla tekrar 4,54 seviyesine yükseldi. PPK kararının ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in 17 Türk bakasının notunu indirmesi TL üzerinde negatif etki yarattı.

Teknik olarak 4,92 seviyelerinden başlayan düşüş trendi Dolar/TL’nin 4,45 seviyesinde taban oluşturmasının ardından dış etkenler, jeopolitik riskler ve makro belirsizlikler ile 4,40 ile 4,55 arasında haber akışlarına bağlı olarak dalgalı bir seyir izlediği görülüyor. Kısa vadede 4,45 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 4,50 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte (İnfo Yatırım).

TCMB’nin faiz artırımı sonrasında Türk lirasında görülen rallinin etkisini sürdürüyor olması ile birlikte USDTRY paritesinin 4,50 seviyesi altındaki seyrini sürdürmekte olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra, dolar endeksindeki görece zayıf seyrin de kurdaki 4,50 seviyesi altındaki harekette etkili oluğu görülüyor. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 4,47 seviyesi civarında dalgalı bir seyir izliyor. Gelişmekte olan ülke par birimlerinde pozitif bir seyir oluğu ve Türk lirasının da dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimleri arasında yer aldığı görülüyor. Ancak bu noktada, dolar endeksindeki zayıf görünüm ve Türk lirasındaki pozitif ayrışmaya rağmen kurun 4,45 seviyesi altına gerilemekte zorlandığını görmekteyiz. Bu noktada, teknik göstergeleri de göz önünde bulundurup baktığımızda, kurun kısa vadede 4,40 seviyesi altına gerilemesini beklememekle, seçimler öncesinde 4,40 – 4,52 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyoruz.

Bugün yurt dışı piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt içi cephede ise 1Ç18 GSYİH Büyüme Oranı, Nisan ayı Ödemeler Dengesi ve TCMB Haziran Beklenti Anketi’ni takip edeceğiz. Bu sabah saatleri itibariyle 4,4708 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketler 4,4595 ve 4,4330 seviyeleri kısa vadeli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 4,4829 ve 4,50 seviyeleri direnç görevi görüyor (Tacirler Yatırım).

Şu sıralar Dolar/TL’de son işlemler 4.47 seviyesinden geçmekte. Kurun yeni haftaya sakin başladığını söyleyebiliriz. Bu hafta yurt içerisinde Bayram tatili nedeniyle kısa bir hafta olacak ancak veri ajandası açısından önemli bir haftadayız. Bugün yurt içerisinde cari işlemler dengesi ve Türkiye 2018 1Ç dönemine ilişkin büyüme rakamları takip edilecek. Büyüme rakamının yüzde 7 üzerinde gelmesi bekleniyor. Böyle bir sonuç piyasaları çok fazla şaşırtmaz.

Buna karşın cari işlemler dengesinde açığın nasıl finanse edilip edilmediği makro dengeler açısından önemli olacak. Verilerin kur üzerinde etki alanı yaratması beklenebilir. Bu nedenle takip edilmesinde fayda var. Bununla birlikte Çarşamba günü Fed’in Haziran ayı toplantısı gerçekleşecek. Fed’den bu toplantıda bir faiz artırımı beklenirken küresel piyasalarda bu beklenti fiyatlara yansımış durumda. Ancak Fed üyelerinin 2018 yılı içerisinde kaç faiz artırımı beklediğine yönelik noktasal grafikler, ekonomik projeksiyon ve Fed Başkanı J. Powell’ın konuşması önemle takip edilecek.

Teknik Analiz: Yükselen kanalın orta bandını deneyen USDTRY paritesi 4.47 üzerinde işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz kararı sonrasında da 4.44 seviyesinin altındaki seyrine devam edemeyen parite için bu nokta kritik ana destek noktasını oluşturmakta. Teknik göstergeler düşüş için sinyaller verirken, olası bir gelişmenin bu tabloyu bozacağını unutmamakta fayda var. Aksi bir durumda ise paritenin yukarı yönlü hamlesini 4.50 direnci üzerine götürmesi durumunda tepki alımlarının 4.55 direncine doğru sürmesi beklenebilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı