EkonomiManşet

Serbest Piyasa Döviz Fiyatları 14 Haziran 2018

Serbest piyasada dolar kuru 4,6820 liradan, euro ise 5,5230 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,68 liradan alınan dolar 4,6820 liradan, 5,5210 liradan alınan euro ise 5,5230 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,6450 liradan, euro ise 5,4790 liradan satılmıştı.

Dün ABD ve Avrupa merkez bankalarının faiz toplantılarına odaklanan piyasalarda seçim sonrası ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlikler ve ekonominin aşırı ısındığı endişeleri TL’nin benzer para birimlerinden negatif ayrışmasına neden oluyor. Genel olarak TL cinsi varlıklara yönelik algının oldukça negatif olduğuna dikkat çeken analistler, bayram tatili öncesinde likiditenin oldukça azaldığını, risk almak istemeyen yatırımcının çıkışlarının yanı sıra lokal döviz talebinin görüldüğünü belirtiyor.

Türkiye piyasaları sadece 1.5 gün gibi nispeten kısa bir süre kapalı kalacak ancak bu süreçte varlık alım programının nasıl bir seyir izleyeceğine dair sinyal verilmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı gerçekleşecek. Haftaya 4.47’li seviyelerde başlayan Dolar/TL kuru, ilk işlem gününde büyüme ve cari açık verilerinin ardından 4.50’nin üzerine tırmandı; 4.53’lü seviyeleri gördü. Dolar/TL kuru, Çarşamba gününe 4.59’lardan başlamasının ardından 4.6976’ya kadar yükseldi.

Kurda günlük yükseliş yüzde 2’yi aştı. Fed’in bugünkü toplantısından 25 baz puanlık faiz artırımı kararı çıktı ve bu yıl için toplam dört faiz artırımına gidileceği belirtildi. Gün içi 4.70 seviyesine yaklaşan ve sonrasında gevşeyen dolar/TL kararın açıklanmasıyla 4.64’lü seviyelerde seyrediyor.

Teknik olarak 4,92 seviyelerinden başlayan düşüş trendi Dolar/TL’nin 4,45 seviyesinde taban oluşturmasının ardından dış etkenler, jeopolitik riskler ve makro belirsizlikler ile 4,40 ile 4,55 arasında haber akışlarına bağlı olarak dalgalı bir seyir izlediği görülüyor. Kısa vadede 4,50 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 4,75 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte (İnfo Yatırım).

Dün, yurt içi tarafta açıklanan Nisan ayı Sanayi Üretimi senelik bazda yüzde 6.2’lik artışa işaret ederken, son 8 ayın en kötü gerçekleşmesini gösterdi. Hafta başında Cari açık verisindeki kötüleşme ile kritik 4.4450 destek bölgesi üzerinden başlayan yukarı yönlü hareket dün de tahvil faizlerinde ve CDS priminde yaşanan yükselişlerle devam etti. Kurdaki yükselişin nedenlerinden bir tanesi de majör merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarına yönelik tedirginlikti.

Bu kapsamda dün akşam takip ettiğimiz FED/FOMC kararlarında beklenildiği gibi faiz oranları 25 baz puan artırıldı. Bunun yanı sıra bankanın enflasyon beklentisi yüzde 2.1’e çekilerek yukarı yönlü revize edilirken faiz artırım sayısı bu yıl için 4 olarak belirlenirken 2019 yılı için 3 ve 2020 yılı için 1 faiz artışını öngördükleri belirtildi. Genel olarak şahin olarak adlandırabileceğimiz FED kararları sonrası kurda az da olsa yukarı bir hareket gözlemlendiği görüldü. Bugün de diğer önemli merkez bankası olan Avrupa Merkez Bankası’nın kararları açıklanacak. Kararların açıklanması ile Dolar endeksi üzerinden fiyatlamalar görebiliriz. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan Perakende Satışlar, İşsizlik Maaşı Başvuruları ve İthalat-İhracat fiyat endeksi gibi veriler de izlenecek. Yine, her iki bölgeden gelebilecek önemli haber akışları ve teknik fiyatlamalar da etkili olabilir.

Teknik olarak baktığımızda ise; kritik 4.6960 direnç seviyesine kadar yükselen kur şuan için 4.6725 bölgesi yakınında fiyatlanmakta. Yeniden yukarı yönlü ataklarda 4.6780, 4.6960 ve 4.7015 dirençleri bir kez daha takip edilebilir. 4.6960 üzeri kalıcılıkta ise kur için yeni hedefler ortaya çıkabilir. 4.6510 altına geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktaları 4.6600, 4.6510 ve 4.6350 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

Dün akşam saatlerinde açıklanan Fed toplantı kararına göre Fed, faizleri 25 bp artırarak piyasa beklentileri paralelinde bir hamle gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, Fed üyelerinin faiz oranlarına ilişkin beklentilerini gösteren dot plot (noktasal tahmin) grafiğinde ise 2018 yılında 4 faiz artırımı bekleyen üye sayısını çoğunluğa ulaştığı ve Fed’in böylelikle bu yıl için daha hızlı bir faiz artırımının sinyalini verdiği görüldü. Ancak, gerek açıklama metninde mevcut para politikasının halen daha “genişlemeci” olarak tanımlanması, gerekse de Fed Başkanı Powell’ın yaptığı güvercin açıklamalar, dolar endeksinin değer kaybetmesine neden olurken USDTRY paritesinin de 4,62’li seviyelere kadar gerilemesini sağladı. Bu sabah saatleri itibariyle gelişmekte olan ülke para birimlerindeki karışık bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında en zayıf seyreden para birimleri arasında yer aldığı görülüyor. Dolar endeksinin ise 93,45 seviyesi civarında dalgalandığını görüyoruz.

Kurun bugün içerisinde 4,65 – 4,68 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Bugünün en önemli gelişmesi öğle saatlerinde açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası toplantı kararı olacak. Draghi’nin bugünkü konuşmasında, parasal genişlemenin bitirilmesi konusunun ne zaman planlanacağına yönelik bir ipucu verip vermeyeceği önemli olacak. Bu sabah saatleri itibariyle 4,6695 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlerde direnç görevi görebilecek sağlam bir teknik direnç seviyemiz bulunmuyor. Aşağı yönlü hareketler ise 4,65 ve 4,6220 seviyeleri ise destek konumunda (Tacirler Yatırım).

Merakla beklenen Fed toplantısı dün akşam sonuçlandı. Faiz oranında 25 baz puan artışa giden Fed, karar metninde şahin bir duruş sergiledi. Üyeler arasında bu yıl için 4 faiz artışı bekleyenlerin sayısı artarken, projeksiyonlarda yukarı yönlü iyileştirmeler var. Başkan Powell konuşmasında, karar metnindeki şahin tonu dengeleyici bir uslup kullandı. Karar sonrasında ABD dolarında önemli bir güçlenme olduğunu söylemek zor. ABD 10 yıllık tahvilleri karar sonrasında %3 seviyesine yükselirken, bu sabah yeniden %2.95 seviyelerine gerilemiş görünüyor. Genel olarak şahin bir tonlama olmasına karşın bu beklentilerin hatta 4.faiz artırımının bile fiyatlamalarda büyük oranda dahil edilmiş olduğunu görmekteyiz.

Tabii parite için bugünkü ECB toplantısı da önemli olacak. Uzun vadede GOÜ para birimlerini baskı altına alması beklenen bir karar denilebilir. Ancak ABD dolarında önemli bir hareket olmayınca bu sabah para birimleri rahat bir seyir içerisinde. Ancak TL ‘de yine kırılgan bir görünüm var ve 4.67 seviyelerinde seyrediyor. Bunda seçim belirsizliğinin etkisi olduğunu söylemek mümkün. Bugün için Türkiye ve ABD’den açıklanacak önemli bir gündem bulunmazken, Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı izlenecek. Doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan etkisini kurlar üzerinde hissedebiliriz.

Teknik Analiz: USD/TL kurunda yukarı yönde iştahın olduğu gözlemleniyor. Kur şu sıralarda 4.67 bölgesinde ve geri çekilmeler sınırlı kalıyor. Yeniden yukarı yönde hareket etmeye başlarsa bu durumda 4.70 seviyesine doğru tepki vermeye devam edebilir. DolarTL kurunda 4.6850 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 4.70 ve üzeri hareketler ilerleyen süreçte denenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 4.60 seviyesini destek noktası olarak izleyebiliriz. Kurun 4.60 altı kapanışları rahatladığının göstergesi olarak yorumlanabilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı