EkonomiManşet

Serbest Piyasa Döviz Fiyatları 13 Haziran 2018

Serbest piyasada dolar kuru 4,60 liradan, euro ise 5,4130 liradan bugüne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 4,5980 liradan alınan dolar 4,60 liradan, 5,4110 liradan alınan euro ise 5,4130 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 4,5510 liradan, euro ise 5,3680 liradan satılmıştı.

Dün başlayan ve bu akşam sonuçlarını göreceğimiz FED toplantısı öncesi Dolar’daki güçlü duruş ayrıca dün ABD’den gelen olumlu enflasyon verileriyle de destek buldu. Bu bağlamda kurda da yukarı yönlü eğilimin gün boyu devam ettiğini izledik.

Bu akşam TSİ 21.00’de açıklanacak FED faiz kararının bir faiz artırımı ile sonuçlanacağı ihtimali yüksek. Ayrıca FED yetkililerinin beklentilerindeki güncellemeleri de göreceğiz. Faiz artırımı yanında daha şahin duruşlu bir FED görüntüsü bizde kurun yukarı yönlü hareketine neden olabilecek. 4.90 sonrası başlayan düşüşün geri dönüşünde izlediğimiz 4.54 direncini kıran kurda bu seviye üzerinde devam edebilecek yükseliş eğilimi 4.63 ve 4.6860 seviyelerinin görülmesine neden olabilir. 4.6860 üzerinde ise 4.73 takibimizde olacak. 4.54 ve altına olası geri çekilmelerde ise 4.51 ve 4.45 desteklerini izliyor olacağız (Ahlatcı Yatırım).

Fiyatların daha çok yurt içi taraflı olduğu kur tarafında hafta başında açıklanan Cari Açık rakamının beklentilerin üzerinde gelmesi uluslararası kurumların uyarılarda bulunmasına ve Türkiye’nin tahvil faizlerinde de yükselişlere neden oldu. Dün 10 yıllık tahvil faizi yüzde 16.37 seviyesine kadar çıkarken, bir yıllık tahvil ihalesinde faizinin yüzde 19’dan gerçekleştiği de görüldü. Bu bağlamda yurt içi tarafta bugün açıklanacak olan Sanayi Üretimi verisini de dikkatle izlemek faydalı olabilir. ABD’de ise dün önemli ekonomik verilerden TÜFE rakamları açıklandı ve gelen rakamlar genel anlamda öngörüleri karşıladı. Bugün de ülkenin ÜFE oranlarını izleyeceğiz. Enflasyon verileri bu akşam açıklanacak olan FED/FOMC kararları açısından önem arz ediyor. Akşamki kararlarda FED’in faiz artırıma gitmesi sürpriz olmayacak. Ancak, bankanın açıklayacağı projeksiyonlardaki olası değişimler fiyatlar üzerinde volatiliteye neden olacaktır. Bugün ayrıca; her iki ekonomiye dair gelebilecek haber akışları, tahvil piyasası hareketleri ve teknik fiyatlamalar da kur tarafında takip edilecek.

Bu bağlamda teknik olarak baktığımızda; 4.5975 direncinin test edildiği kur için bugün de alıcılı seyrin devamı halinde 4.6040, 4.6120, 4.6275, 4.6350 ve 4.6510 gibi direnç seviyeleri sırasıyla takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktaları 4.5900, 4.5865, 4.5780 ve 4.5690 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

Türki lirası, yurt içi tahvil faizlerindeki yükselişin devam etmesi e dolar endeksinin güçlü ABD TÜFE verisi sonrasında 93,90 seviyesin üzerinde çıkması ile birlikte, dolar karşısında gerilemeyi sürdürdü. Bununla birlikte USDTRY paritesi dün 4,55 seviyesi üzerine yerleşerek 4,5960 seviyesine kadar yükseldi. Tahvil faizlerindeki yükselişin sürüyor olması, döviz cephesini olumsuz etkilemeye devam ediyor. İkincil piyasalardaki düşük likidite koşulları, yatırımcıları kendilerini döviz cephesinde hedge etmelerine neden olarak kurlar üzerindeki baskıyı artırıyor. Bu sabah saatleri itibariyle 4,58’li seviyelerden işlem gören kurda, kısa vadeli görünüm açısından bu akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed toplantı kararı önemli olacak. Fed’in bu akşamki toplantısı sonucunda faizleri 25 baz puan artırması bekleniyor ve bu senaryonun piyasalar tarafından büyük ölçüde fiyatlandığı görülüyor.

Bu nedenle faiz artırımından ziyade, Fed’in bu akşam açıklanacak olan ekonomik projeksiyonları ve Fed yetkililerinin faiz tahminlerini gösteren “dot plot” grafiği takip ediliyor olacak. Bu noktada, ABD’de %2,8’e ulaşmış olan yıllık TÜFE ve artan istihdam ile birlikte Fed’in sözlü yönlendirmesinde şahin bir tavır sergilemesi beklenebilir. Bu durumda da gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde baskı oluşabilir. Kurdaki teknik görünüme baktığımızda: Dünkü sert yükseliş sonrasında kurun yukarı yönlü eğilimini sürdürmesini ve kısa vadede 4,65 – 4,70 bandını hedef almasını beklemekteyiz. Bu sabah saatleri itibariyle 4,5886 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlerde 4,5840 ve 4,5615 seviyeleri kısa vadeli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 4,6020 ve 4,6285 seviyeleri direnç görevi görüyor (Tacirler Yatırım).

Bu akşamki Fed faiz kararı öncesinde piyasalarda temkinli seyir ve Dolarda ise pozitif bir havanın olduğu görülüyor. Dolar endeksinin, 94 puana doğru iştahlı olması, gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatsız ediyor. Bu durumdan, TL’nin de negatif nemalandığını gözlemliyoruz. Dolayısıyla, kurlarda yukarı yönde tepkiler gözlemleniyor. Bugün için Türkiye’den sanayi üretimi verisinin ardından öğleden sonra ABD’nin takvimine odaklanıyor olacağız. Akşam TSİ 21:00’da Fed’in faiz kararı öncesinde, ABD’den gün içerisinde ÜFE rakamlarını takip edeceğiz. Verilerin, ABD Doları üzerinde etkisi sınırlı kalabilir çünkü piyasalar akşamki toplantıyı bekliyor. Akşam için Fed’den bir faiz artışı bekleniyor ancak bu durum sürpriz değil ve öncesinden fiyatlandı. Kararın açıklanmasının ardından karar metnindeki ton, yayınlanacak olan ekonomik projeksiyonlar ve TSİ 21:30’da Fed Başkanı J. Powell konuşması daha kritik olacak. Dolayısıyla yoğun bir Fed akşamı piyasaları bekliyor. Haber akışlarının Dolar üzerinde hareketlilik yaratması beklenebilir aynı zamanda bu etkiyi USD/TL ve EUR/TL kurları üzerinde de hissedebiliriz.

Teknik olarak dolar yorumları, USD/TL kuru sabah saatlerinden bu yana 4.58 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Kur bu seviyenin üzerinde kalmaya devam ederse yukarı yönde iştahını korumaya devam edebilir. Kurda yukarıda izlenecek seviyeler 4.60 ve 4.6330 olarak karşımıza çıkıyor. Destek noktası olarak 4.58 olarak izlenebilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı