$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Rusya Merkez Bankası Faizleri Yükseltmeyek

Rusya Merkez Bankası Faizleri Yükseltmeyek
  • 24.05.2018 13:37:25
  • 4 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rusya’nın sıkı mali politikalarına devam ettiğini açıklayarak, “Tahminlerimize göre, faiz oranını yükseltmemiz gerek olmayacak. Fakat, faizin düşürülmesine yönelik adımları yavaşlatabiliriz.” dedi.

Nabiullina, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen “Rusya’nın Büyüme Potansiyeli” adlı oturumda yaptığı konuşmada, ülkedeki enflasyona ilişkin öngörülen risklerin, idare edilebilir düzeyde olmasını beklediklerini söyledi.

Faizi, nötr mali politikaya paralel bir şekilde düşürmeyi planladıklarını anlatan Nabiullina, “Ancak bu alınacak kararlara bağlı. Tahminlerimize göre, faiz oranını yükseltmemiz gerekmeyecek. Bu ekonomimiz açısından iyi bir adım olmaz. Ancak, faizin düşürülmesine yönelik adımları yavaşlatabiliriz.” diye konuştu.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov ise gelecek yıl altyapı yatırımları için yeni bir fon kurulacağını belirterek, söz konusu fonun, Rus ekonomisinin büyümesi için ana kaynaklardan biri olacağını söyledi.

Rusya Merkez Bankası, yüzde 4’lük yıllık enflasyon hedefi doğrultusunda, nisanda yapılan son toplantıda faiz oranını yüzde 7,25 seviyesinde tutmuştu. Bankanın bir sonraki toplantısı 15 Haziran’da düzenlenecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ