$ DOLAR → Alış: 5,14 / Satış: 5,16
€ EURO → Alış: 5,94 / Satış: 5,97

Reformlarla büyüme güçlenir

Reformlarla büyüme güçlenir
  • 09.11.2015 16:01:32
  • 894 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Reformlarla büyüme güçlenir, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s’un (S&P) Türkiye Analisti Aarti Sakhuja, seçim öncesinde taahüt edilen ekonomik vaatlerin yansımalarının bazı diğer mali önlemlerle dengelenebileceği açıklamasında bulundu.

Analist Sakhuja, “Asgari ücretin yükseltilmesi konusunda eğer daha önceden sözü verilen reformlar yerine getirilirse, yükselişin etkileri dengeli olabilir. Asgari ücretin yükselmesi vergi gelirlerinin artmasında da bir etkisi olacaktır. Asgari ücretin artırılması ülkede hane halkı gelirlerini destekleyerek ve iç tüketimi güçlendirecektir. Yapılan harcamaların artması ile beraber vergi gelirlerinde de olumlu bir artış görülebilir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin gelecek dönemlerde gerçekleştireceği reform süreçlerinin önemine dikkat çeken Sakhuja, “Daha önce gerçekleşen bazı reformların, özellikle büyük çapta gerçekleşen dış dengesizliklerin düşürülmesini, ekonomik büyümenin güçlendirilmesi ve dış finansmanın azaltılmasını hedefleyen reformların uygulanmasının Türkiye’nin büyüme potansiyelini yükseltebileceğini tahmin ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Sakhuja ayrıca sözlerine şu şekilde devam etti, “Fed’in faiz artırması Türkiye ve Fed arasındaki şu andaki değer farkının azalması anlamına geliyor. Eğer bu faiz farkı azalırsa, bu yatırımcıların pozisyonları yeniden değerlendirmelerine sebep olabilir. Bu durum Türkiye’de faiz artışına teşvik edebilir ve bunun da büyüme üzerinde etkileri olabilir” ifadesini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ