Finans

Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demek?

Provizyonda bekleyen işlem, günlük hayatta alışveriş ve diğer işlemlerde kredi kartı ve banka kartının kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Provizyonda bekleyen işlemin ayrıntıları yazının devamında yer almaktadır.

Provizyon Nedir?

Provizyonun genel tanımı, bir banka hesabının veya çekin para olarak karşılığıdır. Ön onay olarak da adlandırılır. Yaptığınız harcamalar eğer hala onay aşamasında ise bu harcamalarınız provizyonda sayılan harcamalarınız içinde yer alır. Yaptığınız alışveriş provizyona geçtiğinde, bu aşamada kartınızın geçerliliği, kredi kartının çalıntı olup olmadığı gibi durumlar detaylı olarak sorgulanır. Eğer bu sorgulama sonucunda şüpheli bir durumla karşı karşıya kalınmadıysa, işlem gerçekleşir.

Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Anlama Geliyor?

Provizyonda bekleyen işlem, bir onaylanma süzgecinden geçirilen işlem anlamına gelmektedir. Bu işlemler, işlemin gerçekleştirildiği kredi kartı, işlemin yapıldığı pos cihazı, hesapların gerçekliği ve çalıntı durumları gibi bir çok istenmeyen duruma karşı önlem amaçlı kontrol sürecinden geçirilir.

Hem kredi kartı güvenliğini hem de müşterinin mağdur olmamasını önemseyen bankalar, bu gibi yöntemlerle çalıntı ve şüpheli durumların önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Genellikle bu işlemin süresi 1 veya 2 iş gününü bulabilmektedir. Uzayan işlemler veya şüpheli bir durum fark edildiğinde müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek işlemin doğal olmadığını bildirilir, gerekli işlemlerden sonra çekilen para hesaba iade olarak alınabilir.

Provizyonda Bekleyen İşlemlerin Süresi Ne Kadar?

Provizyonda bekleyen işlemlerin onaylanma sürecinin tamamlanması yaklaşık olarak 1 gün sürmektedir. Provizyonda bekleyen işleminizin süresini bankanızın mobil uygulamalarından veya internet bankacılığı aracıyla online olarak takip edebilirsiniz.

Harcamanızın provizyonda kalma süresini etkileyen bir diğer unsur ise işlem yaptığınız pos cihazının ait olduğu banka, işlem yapılan kartın ait olduğu bankadan farklı olmasıdır. Böyle bir durum oluştuğunda işlemin provizyonda bekleme süresi 2 günü bulabilmektir.

Provizyon süresi hakkında merak ettiğiniz başka sorular varsa ya da daha detaylı bilgi almak isterseniz, bankanızın bireysel müşteri hizmetlerini arayarak daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

Provizyonda Bekleyen İşlemi İptal Etmek

Provizyonda bekleyen işlem durumu ile karşılaştığımızda yönelmek istenilen seçeneklerden biri provizyonda bekleyen işlemi iptal etmektir fakat böyle bir işlemin iptalini gerçekleştirebilmemiz için bu işlemin dahil olduğu alışverişten hizmet veya mal alınmamış olması gerekmektedir. Provizyonda bekleyen işlem iptal edildikten sonra İşlem gerçekleşmemiş, para bizim hesabımıza iade olmuş demektir. Karşı taraf sağladığı hizmetin veya vermiş olduğu malın maddi olarak karşılığı bizden tahsil edilmemiş olacaktır. Böyle bir durumda ise kişi ile satıcı veya hizmet sağlayıcı arasında çeşitli problemlerle karşılaşılabilir.

Son dönemlerde artan dolandırıcılık ve haksız kazanç kapısı elde etmeye çalışan kötü niyetliler tarafından mağdur edilmek istemeyen kuruluşlar için, kredi kartı işlemlerinin haricinde yapılan havale veya EFT gibi işlemleri de provizyonda bekletmek bir korunma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Müşteri hesaplarının ve bilgilerinin güvenliği için, özellikle ilk defa farklı bir banka hesabına işlem yapılacak hesaplardan ya da yüksek miktarlarda transfer işlemi gerçekleştirileceği zamanlarda, işlem tutarı hesap bakiyesinden düşer fakat karşı tarafa hemen transfer edilmez. Provizyonda bekleyen işlem için transferi gerçekleştiren hesap sahibi banka çalışanları tarafından işlemi teyit ettikten sonra transfer işlemi gerçekleşir. Eğer hesap sahibi işlem için onay vermezse 2 iş gününde ödenen tutar, paranın çekildiği hesaba iade olur.

Diğer provizyonda bekleyen işlemlerinizin iptali için müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek iptali konusundaki prosedürleri öğrenebilirsiniz.

Provizyonda Bekleyen İşlem, Hesapları Nasıl Etkiler?

Provizyonda bekleyen işlem, hesap limitinden harcamanın yapıldığı miktar kadarı anında düşer. Harcamayı kredi kartı ekstresinde görebilmek için provizyon işleminin sona ermesi gerekmektedir. Kredi kartları için durum böyleyken, banka hesap kartlarında provizyonda bekleyen işlem için durum daha farklıdır. Provizyon işlemi sırasında banka kartının bağlı olduğu banka hesabının bakiyesinde bir düşüş gerçekleşmez. İşlem sonuçlandırıldığında ise işlem tutarı hesaptan düşülür ve hesap hareketlerinde görünür hale gelir.

Bazı satıcılar Provizyon kodu talep edebilirler. Bu durumda bankanızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek işleme ait Provizyon kodu öğrenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı