$ DOLAR → Alış: 5,14 / Satış: 5,16
€ EURO → Alış: 5,94 / Satış: 5,97

Piyasalarda bugün 28 Aralık 2015

Piyasalarda bugün 28 Aralık 2015
  • 28.12.2015 11:01:40
  • 860 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Noel tatilinin ardından yeni haftaya sakin başlayan piyasalar yeni güne Japonya tarafında açıklanan veri gündemi ile başladı. TSI 01:50’ de açıklanan sanayi üretimi  yüzde 1 daralarak son üç ayda ilk kez düşüş gösterdi. Aynı saatlerde açıklanan perakende satışlar verisi ise yüzde 2,5 gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Asya piyasalarında düşük gelen Japonya verilerinin etkisiyle negatif havanın etkileri arttı.

Yılın son günlerinde Noel tatilinin de etkisiyle sakinliğini koruyan yurt dışı piyasalara paralel yurt içi piyasalarda yön arayışı devam ediyor. Bugün yurt içi gündemde öne çıkan veri gündemi arasında saat 13:30’ da açıklanacak imalat güveni ve saat 14:30’ da kapasite kullanım oranı takip edilecek.

Asya borsaları yıl sonu nedeniyle işlem hacminin zayıf kalmasından dolayı yön bulmakta zorlanırken, Japonya borsaları ham petrol fiyatlarının toparlanma göstermesiyle beraber yükseldi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi erken saatlerdeki kazançlarını geri vererek yüzde 0.2 düştü. Endeks yıl genelinde yüzde 11’lik bir kayıp gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Japonya Nikkei endeksi ise zayıf yerel üretim ve perakende satış verilerini toparlanma yaşayan petrol fiyatlarının dengelemesiyle beraber yüzde 0.2 yükseldi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe‘nin enflasyonu yeniden canlandırma politikalarından da destek bulan Nikkei endeksi üst üste dördüncü kazanç yılını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

ABD‘de Wall Street geçtiğimiz Perşembe günü hafif düşüşle kapattığı yarım günlük Noel arifesinden bu yana bugün ilk defa yeniden işlemlere açılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ